Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spustilo nový národný projekt zameraný na systematickú tvorbu štandardných klinických postupov, ktoré budú slúžiť ako základ pre zvyšovanie kvality, efektivity a konzistentnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Projekt je realizovaný v úzkej spolupráci s odborníkmi zo všetkých kľúčových oblastí zdravotníctva. Rezort o tom informoval na svojom webe.
Hlavným cieľom projektu je posilniť ambulantný sektor, ktorý zohráva rozhodujúcu úlohu v poskytovaní primárnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti. Vytváranie a zavádzanie jednotných odborných štandardov podľa ministerstva pomôže lekárom v každodennej praxi a zároveň prispeje k lepšej dostupnosti a kvalite služieb pre pacientov.
„Štandardné klinické postupy sú jedným z nástrojov na modernizáciu a efektívne fungovanie zdravotníctva. Vďaka tomuto projektu sa nám podarí vytvoriť transparentné a vedecky podložené odporúčania pre prax, ktoré posilnia odbornosť a zvýšia dôveru pacientov v systém,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie zdravia na MZ SR Adriána Liptáková.
Projekt je zároveň krokom k napĺňaniu cieľov definovaných v stratégii zlepšovania dostupnosti a kvality ambulantnej starostlivosti. Vytváranie štandardných klinických postupov tak prispeje nielen k efektívnejšiemu fungovaniu ambulantného sektora, ale aj k znižovaniu regionálnych rozdielov a zvyšovaniu štandardu starostlivosti naprieč celým zdravotníckym systémom.
Tvorba štandardných klinických postupov bude prebiehať za aktívnej účasti odborných spoločností, komôr, asociácií, zástupcov pacientov a ďalších relevantných partnerov. Ministerstvo zdravotníctva plánuje zabezpečiť, aby výsledné štandardné klinické postupy boli prakticky využiteľné a dostupné všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Využívaním štandardných klinických postupov v praxi sa podľa rezortu prispeje k jasnému určeniu kompetencií medzi lekármi a ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi, zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti, zjednoteniu postupov v jednotlivých oblastiach medicíny, eliminácii nesprávne aplikovaných postupov a v konečnom dôsledku k úspore zdrojov vynaložených na zdravotnú starostlivosť i k zvyšovaniu povedomia a aktívnej účasti na prevencii vo všeobecnej populácii. Rovnako k zvyšovaniu podielu záchytu preventabilných ochorení formou výkonu skríningu.