Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici má ďalší chirurgický robotický program. Pacientom s malígnymi aj benígnymi ochoreniami pečene, pankreasu a žlčových ciest prináša možnosti šetrnej chirurgickej liečby. Počas apríla uskutočnili chirurgovia z Kliniky transplantačnej chirurgie SZU jeden z ďalších hepato-pankreato-biliárnych výkonov aj za odbornej podpory Dr. Jawada Ahmada, šéfa robotickej chirurgie UK z nemocnice v anglickom Coventry.
Konzolový chirurg MUDr. Igor Slobodník, zastupca prednostu Kliniky transplantačnej chirurgie SZU pre hepato-pankreato-biliárnu chirurgiu za asistencie chirurga MUDr. Martina Sirotňáka operovali pacienta s chronickým zápalom žlčníka, uvoľnenými kameňmi do žlčových ciest a vzniknutými fistulačnými komplikáciami, ktoré už nebolo možné riešiť konzervatívne.
Pacient mohol práve vďaka rozšíreniu spektra robotických operácií o hepato-pankreato-biliárnu chirurgiu absolvovať šetrný mininvazívny zákrok. Inak by musel byť operovaný klasickým otvoreným prístupom, čo vedie k dlhšej dobe hospitalizácie, vyššej miere pooperačnej bolestivosti a možných ranových komplikácií.
Nová éra
„Robotické operácie v hepato-pankreato-biliárnej chirurgii sa radia medzi najnáročnejšie a najkomplexnejšie chirurgické programy. Väčšina tumorov v oblasti pečene a pankreasu sa vo svete operuje otvoreným prístupom, niektoré výkony laparoskopicky. Na Klinike transplantačnej chirurgie SZU sme tak začali novú éru robotického prístupu v HPB operatíve,” uviedol MUDr. Vladimír Baláž, PhD., vedúci Centra robotickej chirurgie.
Doteraz MUDr.Slobodník s MUDr. Sirotňákom vykonali už šesť zložitých distálnych resekcií pankreasu so zachovaním sleziny, anatomickú resekciu pečene a niekoľko odstránení žlčníka s fistulačnými komplikáciami do okolitých orgánov.
Robotická chirurgia je minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva pomocou robotického zariadenia – systému DaVinci Xi (v Banskej Bystrici aj s duálnou konzolou). Robotické zariadenie je riadené chirurgom, ktorý ho používa na vykonávanie zložitých chirurgických zákrokov s väčšou presnosťou.
„Tento prístup tiež umožňuje chirurgovi, aby sa dostal do ťažko dostupných oblastí a mal kontrolu nad zložitými resekčnými a rekonštrukčnými technikami operácie,” dodáva MUDr. Slobodník. Výhody takéhoto prístupu pre pacienta zahŕňajú znížené riziko infekcie, menšiu pooperačnú bolestivosť, kratší pobyt v nemocnici, rýchlejšie zotavenie a menej jaziev.
„Zavádzanie inovácií, modených medicínskych postupov a technológií, ktoré neustále zvyšujú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, patrí medzi priority našej nemocnice. Kolegom z Kliniky transplantačnej chirurgie držím palce pri rozvíjaní tak špecifického programu, akým sú roboticky asistované výkony v hepato-pankreato-biliárnej chirurgii,“ uviedla Ing. Miriam Lapuníková, MBA, riaditeľka nemocnice.
Od roku 2011
Centrum robotickej chirurgie pri FNsP F. D. Roosevelta vzniklo v roku 2011. Hneď od začiatku sa uplatnila robotická chirurgia vo viacerých odbornostiach. Základom bola urológia, a to hlavne radikálna prostatektómia pri liečbe karcinómu prostaty. Postupne pribúdala brušná chirurgia a gynekológia, predovšetkým pri chirurgickej liečbe nádorových ochorení. Ako posledná pribudla chirurgia hlavy a krku, hlavne pre nádory koreňa jazyka.
V roku 2018 dosiahol počet roboticky asistovaných výkonov hranicu výkonnosti jedného prístroja a začalo sa uvažovať o nákupe nových robotických systémov.
V máji v roku 2020 boli zakúpené nové dva systémy daVinci X štvrtej generácie. V roku 2023 dosiahli v centre celkový počet 800 výkonov za rok. Doteraz vykonali takmer 6000 robotických výkonov, z ktorých približne 75 % tvoria výkony urologické. Chirurgické a gynekologické operácie sú zastúpené približne v 12 %.