Predpisovanie liekov je regulované viacerými striktnými pravidlami a v niektorých prípadoch to vie byť poriadna alchýmia. Pre správne predpísanie liekov je rozhodujúcim aspektom korektné vypísanie lekárskeho predpisu - preskripčného záznamu. Zákon o liekoch presne stanovuje údaje, ktoré musia byť obsahom predpisu. Veľmi dôležitým údajom je diagnóza pacienta. Uvedenie diagnózy v lekárskom predpise je jeho súčasťou bez ohľadu na to, či sú lieky predpisované genericky alebo nie. Práve v prípadoch generického predpisovanie liekov vystupuje dôležitosť uvedenia diagnózy na recept do popredia.
Povinnosť a regulácia použitia liekov
Zákon stanovuje, že predpisujúci lekár musí pri liečbe pacienta predpisovať lieky v súlade s ich súhrnom charakteristických vlastností lieku (SPC) alebo v súlade s povolením ministerstva zdravotníctva na terapeutické použitie predpisovaného lieku. Zákon o liekoch tiež vyžaduje, aby bola na predpise uvedená diagnóza pacienta, čo umožňuje spätné overenie, či bol liek predpísaný v súlade so schváleným rozsahom jeho terapeutického použitia vzhľadom na pacientovu diagnózu.
V rámci liečby platí na Slovensku princíp priority používania registrovaných liekov, a to spôsobom, ktorý je plne v súlade s platným SPC lieku. Použitie lieku v rozpore s SPC alebo použitie neregistrovaného lieku by malo byť len výnimočné a je závislé od povolenia ministerstva.
Vo väčšine prípadov sa povolením MZ SR rieši takzvané off-label použitie lieku. Off-label môžeme charakterizovať ako použitie registrovaného lieku na inú indikáciu než tú, ktorá bola schválená príslušnými autoritami (ŠÚKL alebo EMA) v jeho registračnej dokumentácii. O prípad off-label ide však celkovo vtedy, ak sa registrovaný liek použije inak (iná frekvencia podávania, iné dávkovanie, zmena liekovej formy) ako spôsobom, či za iným účelom, ako vyplýva z jeho SPC.
Sankcie pre lekára
Za porušenie pravidla používať lieky ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.