Chlapček Mateo s najťažšou vývojovou chybou uropoetického a gastro-intestinálneho traktu podstúpil v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave poslednú rekonštrukčnú operáciu. Tá umožní rekonštrukciu vnútorných orgánov. Táto vývojová chyba sa na Slovensku vyskytne raz za päť či šesť rokov.
Sfunkčnenie čriev
Pár hodín po narodení malého Matea previezli z nemocnice v Martine do NÚDCH, kde ho hospitalizovali na Neonatologickej klinike intenzívnej medicíny. „Chlapček k nám bol včas transportovaný s veľmi vážnou vývojovou chybou uropoetického a GIT traktu, pri ktorej nedošlo k oddeleniu tráviacej a močovej sústavy a dieťatko sa narodilo s rázštepom brušnej dutiny s vyústením obidvoch týchto sústav v jednom mieste. Chlapčeka sme neoperovali hneď, zhruba dva týždne sme museli počkať, aby sme zistili, ako bude prospievať, prijímať a tráviť potravu, aby sme náročnú operáciu nezačali skôr, ako bolo dieťatko na ňu pripravené,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, PhD., riaditeľ NÚDCH, ktorý chlapčeka operoval. S takýmito náročnými a raritnými operáciami sa stretol opakovane na stáži v zahraničí.
Lekár kliniky detskej chirurgie, MUDr. Rastislav Králik, sa počas náročnej operácie postaral o hrubé a tenké črievko, ktoré boli tiež postihnuté a urobil všetko pre to, aby raz boli funkčné. Po náročnej operácii nasledovala rovnako náročná intenzívna pooperačná starostlivosť.
Pooperačná starostlivosť
Po náročnej operácii nasledovala rovnako náročná intenzívna pooperačná starostlivosť. „Mateo sa narodil s obrovskou chuťou do jedla aj do života a hneď od začiatku sme sa snažili, aby začal prospievať a adaptoval sa na život po narodení,“ uviedla MUDr. Dana Dolníková, primárka NKIM o prvom kontakte s pacientom. Chlapec bol podľa jej slov celý čas stabilizovaný a dobre pripravený na náročný výkon, ktorý zvládol veľmi dobre.
Rázštep panvy
Druhá operácia trvala šesť hodín. Pri uvedenej diagnóze dochádza podľa MUDr. Bartoňa k tomu, že aj panvový oblúk – panva je rozštiepená. Nie je spojená a chlapček by mal v budúcnosti problémy s chôdzou. „Nedala by sa uzavrieť brušná stena, ani svalstvo brušnej steny a močový mechúr, preto bolo potrebné urobiť ortopedickú operáciu, tzv. osteotómiu, pri ktorej sa zlomia krídla panvovej kosti, aby sa mohli priložiť k sebe,“ dodal.
Nádej na lepší život
Mateo má za sebou už poslednú z troch náročných rekonštrukčných operácií. Vďaka ním má nádej na normálnu chôdzu a lepšiu kvalitu života bez inkontinencie. „Mateo má už za sebou aj poslednú rekonštrukčnú operáciu močového mechúra a vonkajšieho genitálu, pri ktorej sme urobili Kellyho plastiku, čo je rekonštrukčná operácia pri extrofii, preto sme ju museli robiť v tretej operácii,“ povedal MUDr. Bartoň.
Podľa jeho slov ide o malý zázrak, lebo dieťatko pri narodení malo rozpadnutú celú brušnú stenu, rozídené panvové kosti, črievko ústilo do močového mechúra. „Postupom veľkých rekonštrukčných operácií, ktoré prebehli bez závažných komplikácií, má dnes zrekonštruovanú prednú brušnú stenu, uzavretý panvový kruh, močový mechúr a vonkajší genitál,“ uviedol riaditeľ s tým, že sa im operácia podarila aj vďaka spolupráci s kolegami z Great Ormond Street Hospital v Londýne.