Zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti definuje 26 zdravotníckych povolaní. Viacerí odborníci však tvrdia, že v našom zdravotníctve chýbajú nielen sestry či lekári, ale aj rôzne nové profesie, a to aj nezdravotnícke.
Podľa Mgr. Ing. Romana Mužika, PhD. MSc., manažéra Odboru stratégie a inovácií v zdravotníctve zo ZP Dôvera, sa pod potrebu nových povolaní podpíše hlavne pandémia civilizačných ochorení. „Bude potreba ľudí na prácu s dátami a telemedicínou. To znamená, že si nebudeme môcť dovoliť luxus, aby lekár alebo sestra inštalovali pacientovi zariadenie na telemonitoring, spravovali takzvané digitálne terapeutiká alebo sledovali v telemedicínskom centre množstvo dát,“ uviedol.
Doplnil, že v ich poisťovni je veľmi cenený človek, ktorý rozumie princípom zdravotníctva na úrovni organizácie, financovania či regulácie, má základný prehľad o špecifikách jednotlivých klinických odborov a diagnóz, ale zároveň rozumie dátam z pohľadu matematiky či matematickej štatistiky.
„Chýba nám typ zdravotníka, ktorý by pracoval s dátami, ktoré zbierame pri telemedicínskych meraniach,“ súhlasí MUDr. Pavol Martanovič, medicínsky riaditeľ Ružinovskej polikliniky. „Legislatívne potrebujeme vytvoriť iný typ zdravotníka, nazvime ho zatiaľ zdravotnícky analytik. Ten by mal oprávnenie pracovať s dátami, vedel by ich spracovať a mohol by napríklad pracovať v servisných medicínskych centrách. Takúto profesiu zatiaľ v zdravotníctve nemáme a mali by sme mať,“ dodal.
DRG kodéri
MUDr. Jakub Rybár, riaditeľ Nemocnice AGEL Bratislava a zástupca medicínskeho riaditeľa AGEL SK, upozorňuje, že v systéme potrebujeme DRG kodérov. „Tých by mohli vzdelávať
Zostáva vám 50% na dočítanie.