Ilustračné fotoUnsplash
StoryEditor

Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, už pozná svoj trest

30.05.2024, 13:00
Autor:
TASRTASR

Ide o prípad, keď v bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali v roku 2021 pacientovi nesprávne oko.

Lekárku z prípadu vyoperovaného nesprávneho oka odsúdil Mestský súd Bratislava I na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou dva roky, nesmie tiež dva roky operovať a zaplatí aj odškodné pacientovi. Trestný rozkaz je od 13. februára právoplatný. Vyplýva to z vyjadrenia súdu, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

"Mestský súd Bratislava I trestným rozkazom zo dňa 28. decembra 2023 v Bratislave podľa paragrafu 353 odseku jeden Trestného poriadku rozhodol tak, že obvinenú prof. PhDr. MUDr. Alenu F. PhD., MPH, MSc uznal vinnou z prečinu ublíženia na zdraví," uvádza sa v stanovisku.

image

Bolestivé zoznamy. Čakateľov pribúda, koľko dní sa čaká na operácie?

Náhrada škody sa týka nielen pacienta, ale aj Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). "Je povinná nahradiť poškodenému škodu v sume 64.015,50 eura, VšZP škodu v sume 140,58 eura a Sociálnej poisťovni v sume 18.663,06 eura," píše sa v stanovisku.

V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali v roku 2021 pacientovi nesprávne oko. Prípad, na ktorý upozornila TASR, preveroval okrem polície aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podnet vyhodnotil ako opodstatnený a zariadenie pokutoval. Nemocnica potvrdila, že po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. Do tzv. checklistu sa zapracovali nové poznatky.

01 - Modified: 2025-10-30 11:52:48 - Feat.: - Title: Univerzita Komenského chce zabojovať o študentov medicíny, prijímačky už nebudú musieť robiť všetci 02 - Modified: 2025-10-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Budúcnosť slovenského zdravotníctva: Prvú priečku si drží jeden smer. Dekan pre HN upozornil, kde je problém 03 - Modified: 2025-10-17 09:17:24 - Feat.: - Title: „Beháme ako psy.“ Siete ambulancií vznikajú najmä v dvoch odboroch, experti menujú výhody a nevýhody 04 - Modified: 2025-10-14 10:07:55 - Feat.: - Title: „To ste zabili,“ hovoria vraj mladí lekári. Nemocnice poznajú svoje nové zaradenie, viaceré sa odvolávajú 05 - Modified: 2025-10-06 10:42:13 - Feat.: - Title: Nobelovu cenu za medicínu získali Brunkowová, Ramsdell a Sakaguči
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. november 2025 06:04