Sny o tehotenstve môžu zobrazovať prírastok do rodiny.Dreamstime
StoryEditor

V českej nemocnici urobili žene potrat pri bežnej kontrole

02.04.2024, 07:00
Autor:
TASRTASR

Personál si splietol pacientky.

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Uvedený personál je postavený mimo služby a prebieha interné vyšetrovanie. Prípadom sa na základe správ v médiách začala zaoberať aj polícia.

Pacientky sú údajne dve cudzinky, ktoré trvalo žijú v Česku. Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo. Plod mal podľa vyjadrenia tlačovej hovorkyne nemocnice 16 týždňov.

image

Nemocnica AGEL Zvolen otvorila pôrodnicu novej generácie so štyrmi pôrodnými izbami

Došlo však k zámene a žena, ktorá prišla na bežnú kontrolu, v dôsledku toho potratila. "V pondelok došlo na našej Gynekologicko-pôrodníckej klinike k nežiaducej udalosti. Podľa doterajších zistení došlo v dôsledku závažného porušenia a nedodržania interných predpisov zo strany dotknutých zamestnancov k začatiu operačného zákroku u nesprávne identifikovanej pacientky," uviedla pre iDNES.cz tlačová hovorkyňa Bulovky.

Situáciu komentoval aj tlačový hovorca ministerstva zdravotníctva Ondřej Jakob. Vyjadril v mene ministerstva pacientke a celej rodine hlbokú ľútosť. Podľa neho došlo k neospravedlniteľnému zlyhaniu ľudského faktoru s tým, že ministerstvo bude situáciu riešiť.

Podľa Stolejdy Libigerovej nemocnica pracuje na tom, aby bola ujma pacientky náležite odškodnená. V prípade zistenia porušenia záväzných pracovných postupov v rámci prebiehajúceho interného vyšetrovania bude u konkrétnych jednotlivcov vyvodená osobná zodpovednosť, uistila hovorkyňa.

01 - Modified: 2023-11-20 10:40:21 - Feat.: - Title: Pacientky operujú pomocou novej laparoskopickej veže 02 - Modified: 2023-07-22 09:55:22 - Feat.: - Title: Riziko operácie pre pokles panvového dna u žien je vysoké. Ako sa to rieši u nás? 03 - Modified: 2023-03-29 10:00:00 - Feat.: - Title: Na gynekológii v Žiline zaviedli nový typ laparoskopickej operácie 04 - Modified: 2023-02-18 16:31:56 - Feat.: - Title: Komplikácie počas tehotenstva môžu spustiť ischemickú chorobu srdca 05 - Modified: 2022-12-28 06:00:00 - Feat.: - Title: Gynekológovia vlani vykonali viac ako osemstotisíc preventívnych prehliadok
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
19. apríl 2024 10:28