Slovenská resuscitačná rada organizuje už od roku 2016 medzinárodne uznávaný kurz Európskej resuscitačnej rady (ERC) Advanced Life Support Provider, ktorý je určený pre zdravotníckych pracovníkov. Okrem rozšírenej resuscitácie sa na kurze v priebehu dvoch dní učí iniciálny prístup ku kriticky chorému pacientovi s cieľom zabrániť zhoršeniu stavu pacienta a progresie do náhleho zastavenia krvného obehu.
„Štandardne sa lekár stretne s resuscitačnou príhodou raz, možno dvakrát za rok. Na našom kurze má v priebehu dvoch dní možnosť resuscitovať až v 17 simulovaných scenároch, čo preňho predstavuje nesmierny benefit v zmysle zručností,“ vysvetlil pre RTVS predseda Slovenskej resuscitačnej rady, Mgr. MUDr. Jozef Köppl, MPH. Aktuálne rozšírili počet scenárov už na 20.
Kurz bol vytvorený už v roku 1994 Európskou resuscitačnou radou (ERC), ktorou je garantovaný. Slovenská resuscitačná rada je výhradným partnerom ERC pri organizovaní ALS Provider kurzov na Slovensku.
Ako reagovať v prvej hodine
„Je to kurz rozšírenej resuscitácie, ale nielen to, zahŕňa aj starostlivosť o kriticky chorého pacienta približne v prvej hodine od vzniku urgentnej situácie,“ hovorí riaditeľ týchto kurzov u nás MUDr. Martin Michalov.
Kurz sa podľa neho opiera o aktuálne poznatky vzdelávania dospelých. „Dospelý sa učí z reflexie na svoj výkon, lektor má byť najmä facilitátorom, ktorý mu pomôže s reflexiou. Na kurzoch sa veľa pracuje prakticky, najmä formou simulovaných scenárov, pričom každý má konkrétny cieľ. Scenáre sú rovnaké na všetkých týchto kurzoch po celom svete. Po každej simulácii nasleduje spätná väzba prostredníctvom rozhovoru s inštruktorom,“ dopĺňa MUDr. Michalov, hlavný lekár záchrannej zdravotnej služby ZaMED. Výcvik inštruktora podľa neho štandardne trvá niekoľko rokov.
Európska resuscitačná rada má viac ako 30 členov a pravidelne vydáva a aktualizuje odporúčania, ako postupovať pri kardiopulmonálnej resuscitácii. Presadzuje tiež väčšiu podporu KPR v legislatíve zastúpených krajín. Na Slovensku ALS Provider kurzy doteraz absolvovalo 374 zdravotníckych pracovníkov, z toho 314 úspešne zvládlo záverečné skúšky. Úspešné absolvovanie tohto kurzu je v Česku povinnou súčasťou špecializačného štúdia v odbore urgentná medicína. Vo Veľkej Británii a na Malte je platný certifikát ALS Provider podmienkou výkonu práce lekára na oddelení urgentného príjmu alebo oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.
(rb)