Tiež eliminovať z trhu špekulatívne subjekty, ktoré zneužívajú cenovú reguláciu na generovanie obrovských ziskov pri vývoze liekov. Uviedol to v rámci koncoročného hodnotenia. Považuje tiež za potrebné zabezpečiť, aby mali občania EÚ prístup k rovnakým liekom.
"Treba zabezpečiť, aby občania Európskej únie žijúci napríklad v Gelnici či Humennom mali prístup k rovnakým liekom ako občania žijúci v Hainburgu či Drážďanoch," spresnil Sukeľ.
Podotkol, že slovenské zdravotníctvo stagnuje bez zásadnej dlhodobej vízie. "Časté politické striedanie ľudí zodpovedných za reguláciu systému neumožňuje budovať dlhodobé vízie a je v priamom rozpore s potrebou kontinuity v napĺňaní týchto vízií," vysvetlil.
Za najväčšie výzvy, ktorým zdravotníctvo v minulom roku čelilo, považuje normalizáciu vzťahov a procesov po pandémii, absenciu politického záujmu a falošnú predstavu o tom, že pri rastúcich cenách všetkého nie je potrebné zásadne zvyšovať zdroje. "Poskytovanie lekárenskej starostlivosti je segment, v ktorom absolútny objem regulovaných zdrojov za uplynulých 15 rokov nerástol, teda zohľadniac infláciu a rast cien de facto klesal," skonštatoval. V budúcom roku bude podľa neho pre zdravotníctvo najväčšou výzvou personálna kríza.