StoryEditor

Reakcie zdravotných poisťovní na zvýšenie zdravotných odvodov, Union pripomína pripoistenie

11.12.2023, 08:50
Autor:
TASRTASR

Problém podľa Dôvery nastane, ak dodatočné zdroje, ktoré prinesie zvýšenie odvodov, pôjdu na oddlžovanie nemocníc.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera rešpektuje návrh zvýšiť zdravotné odvody, hoci je podľa nej správnejšie zvýšenie prostredníctvom platby za poistencov štátu. Union zdravotná poisťovňa zase pripomína zavedenie pripoistenia. 

"Mesačná platba za poistencov štátu nedosiahne ani 60 eur a odvody za ekonomicky aktívnych poistencov budú v priemere viac ako 200 eur," vysvetlil PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Problém podľa Dôvery nastane, ak dodatočné zdroje, ktoré prinesie zvýšenie odvodov, pôjdu na oddlžovanie nemocníc. "Pretože to pre pacientov nebude mať žiadnu pridanú hodnotu, a bez zmien vo fungovaní nemocníc to ani neprinesie zlepšenie poskytovanej starostlivosti," doplnil Štepianský.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podotkla, že zvýšenie zdravotných odvodov predstavuje len čiastočný objem peňazí, ktorý má prísť do systému verejného zdravotného poistenia. Hodnotenie tohto kroku v súvislosti s financovaním sektora považuje za predčasné, detailný návrh rozpočtu nepozná. "Môžeme však uistiť, že všetky zdroje, ktoré budú alokované do systému verejného zdravotného poistenia, VšZP využije na zabezpečenie a poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov v súlade s platnou legislatívou a schváleným rozpočtom," dodala pre TASR hovorkyňa zdravotnej poisťovne Alena Krčová.

Súkromná Union zdravotná poisťovňa pripomenula, že dlhodobo apeluje na dôležitosť riešenia financovania zdravotníctva, pretože v systéme je nedostatok finančných prostriedkov. Slovenskému zdravotníctvu by podľa nej viac prospelo viaczdrojové financovanie. "Aj preto sa snažíme upriamiť pozornosť na možnosť zavedenia individuálneho zdravotného poistenia, avšak k takejto zmene je potrebná súčinnosť štátu i zmena legislatívy," uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Kristína Balúchová.

Analytika zvýšenie zdravotných odvodov prekvapilo 

Plánované zvyšovanie zdravotných odvodov nepovažuje zdravotnícky analytik INESS Martin Vlachynský za šťastné riešenie. "Tento krok je dosť prekvapivý, sadzby zdravotných odvodov sa nikto nechytil 20 rokov a ani v predvolebnom programe, ani v programovom vyhlásení vlády sme takýto krok nevideli," reagoval analytik..

Zdroje pre zdravotníctvo by zvyšoval cez platbu štátu. Na zvyšovanie zdrojov cez vyššie platby za poistencov štátu vidí dva dôvody. "Prvým je to, že zvýšenie platby z rozpočtu by nútilo vládu utriediť si priority. Chcem dotovať hypotéky alebo zvýšiť zdroje v zdravotníctve? Kde nie sú priority, tam je populizmus. Vláda takto hodila celý problém na zamestnávateľov a zamestnancov a má voľnejšie ruky k plytvaniu na kupovanie voličov," skonštatoval Vlachynský.

Druhým dôvodom je podľa neho priepastný rozdiel medzi platbami štátu a platbami zamestnancov a živnostníkov. "Technokrat by namietal, že je to jedno, na konci dňa záleží na celkovej sume. To však nie je pravda. Máme síce konkurenčný poistný systém, no ten využíva len zlomok výhod konkurencie. Neexistuje a ani nemôže existovať konkurencia v cenách a v produktoch. Bráni tomu náš systém financovania, v ktorom daň voláme ‘poistka‘," uviedol Vlachynský. Myslí si, že zbližovanie "cien poistenia" pre ekonomicky aktívnych a poistencov štátu by umožnilo v budúcnosti uvažovať nad reformou systému smerom k nominálnemu poistnému, aké funguje v Holandsku.

Bez naviazanosti na kvalitu či kvantitu

Problém vidí aj v tom, že zvyšovanie zdrojov prichádza "tradične" bez akejkoľvek naviazanosti na kvalitu alebo kvantitu. "Zamestnanec či živnostník nevedia, čo dostanú sa vyššie ‘poistné‘. Zdravotníctvo má potenciál spotrebovať nekonečné množstvo zdrojov, bez dotiahnutia nároku pacienta, napríklad aj v podobe odsunutých čakacích lehôt, bude stále pociťovaný nedostatok peňazí, bez ohľadu na to, koľko sa v danom roku doleje," zhrnul analytik.

Sadzba na zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov sa má od nového roka zvýšiť o jeden percentuálny bod. Návrh novelizácie zákona o zdravotnom poistení v pondelok schválila vláda v rámci opatrení na zlepšenie stavu verejných financií. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) zvýšenie odvodov prinesie pre sektor 357 miliónov eur navyše. 

01 - Modified: 2023-12-05 08:07:27 - Feat.: 0 - Title: Vláda zvýši zdravotné odvody, do zdravotníctva majú ísť navyše stovky miliónov
01 - Modified: 2024-05-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Nový šéf VšZP: Zdravotníctvu pomôže regulácia platieb 02 - Modified: 2024-05-17 11:38:17 - Feat.: - Title: Analytik Vlachynský: Výstavba nemocnice v Ružinove sa javí reálnejšie 03 - Modified: 2024-05-14 17:14:56 - Feat.: - Title: Komentár analytika Martina Vlachynského: Nejde len o zuby 04 - Modified: 2024-05-09 07:39:13 - Feat.: - Title: Súkromné zdravotné poisťovne si vyplatili dividendy vyše 24 miliónov eur 05 - Modified: 2024-05-01 08:00:00 - Feat.: - Title: Názor: Hodnota za peniaze sa hľadá aj v liekoch
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. máj 2024 17:07