Slovensko patrí podľa šéfa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara medzi krajiny s najprísnejšou cenovou reguláciou liekov v Európskej únii a najnižšími úradne určenými cenami liekov. Odvrátenou stratou má byť nedostupnosť niektorých liekov na trhu. Na výpadky upozorňuje aj Slovenská lekárnická komora. Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že pripraví opatrenia, aby bol slovenský trh pre výrobcov atraktívnejší.
„Farmaceuti v lekárňach sú v prvej línií problému nedostupnosti liekov a sú konfrontovaní s nespokojnosťou pacientov, zvlášť tých, ktorí si svoje lieky zabezpečia v zahraničí a právom sa pýtajú, prečo nie sú dostupné na Slovensku,“ uviedla viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková. „Vnímame, že skôr je možné zabezpečiť pre pacienta náročnú, inovatívnu liečbu ako liečbu najčastejších diagnóz bežnými liekmi s cenou v jednotkách až desiatkach eur,“ poznamenala.
Niektoré lieky nemajú náhrady
Snopková upozornila, že najčastejšie sa momentálne stretávajú s nedostatkom niektorých druhov antibiotík, vakcín a liekov na ochorenia kardiovaskulárneho alebo neurologického systému. „Veľká časť týchto liekov má svoju alternatívu. Takže, ak aj chýba konkrétny produkt, tak vieme pacientovi odporúčať generickú alternatívu. Niektoré druhy liekov ju však nemajú, takže ak nám vypadne liek od konkrétneho výrobcu, tak pacienta musíme vrátiť k ošetrujúcemu lekárovi,“ doplnila. Nedostupnosť môže byť okrem rôznych globálnych výrobných či distribučných výpadkov zapríčinená podľa Zachara naším systémom určovania cien liekov na úrovni priemeru troch najnižších cien v celej EÚ.
K lepšej dostupnosti by podľa Zachara pomohla úprava slovenského systému medzinárodného referencovania cien liekov.
(tasr)