Pexels
StoryEditor

Najrozšírenejšou syntetickou drogou v Európe je amfetamín

17.10.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Napriek tomu, že amfetamín je najrozšírenejším syntetickým stimulantom v Európe, na Slovensku a v Českej republike je najpopulárnejším stimulantom metamfetamín.

Amfetamín je najbežnejším syntetickým stimulantom v Európe a tvorí veľký a stabilný trh s ročným obratom najmenej 1,1 miliardy eur, uvádza v najnovšej správe Európsky policajný úrad (Europol) a Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA). O správe informuje TASR.

Amfetamín je relatívne lacný stimulant, ktorý pôsobí na centrálny nervový systém a umožňuje maximálne využitie energetických zásob tela.

Táto látka vytvára výraznú psychickú závislosť, jej dlhodobé užívanie spôsobuje poruchy správania a osobnosti, bludy a halucinácie, upozorňuje český Národný zdravotnícky informačný portál (NZIP).

Prášok

V Európe dominuje užívanie amfetamínu vo forme prášku alebo pasty, na Blízkom východe, ktorý je tiež významným výrobcom a konzumentom amfetamínových drog, prevláda konzumácia tabliet známych ako captagon.

V niektorých prípadoch výrobcovia vyprodukujú prekurzor benzylmetylketón (BMK), ktorý sa ďalej pašuje do cieľových krajín, kde sa ďalej spracúva na sulfátovú soľ.

Spoločná správa EMCDDA a Europolu ďalej uvádza, že s amfetamínom má skúsenosť 10,3 milióna európskych dospelých vo veku 15 až 64 rokov, dva milióny z nich drogu užilo za posledný rok.

Aj u nás najrozšírenejší

Od roku 2019 do roku 2021 na území Európskej únie (EÚ) úrady odhalili a zničili 337 nelegálnych výrobní amfetamínu. Proces jeho výroby je náročný a nebezpečný a vzniká pri ňom veľké množstvo chemického odpadu, ktorý predstavuje výraznú ekologickú záťaž. Amfetamín sa vyrába najmä na území Belgicka a Holandska vo veľkokapacitných výrobniach.

Napriek tomu, že amfetamín je najrozšírenejším syntetickým stimulantom v Európe, na Slovensku a v Českej republike je najpopulárnejším stimulantom metamfetamín, známy aj pod slangovým označením pervitín.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa v roku 2022 zo závislosti od stimulancií, kam amfetamín aj metamfetamín patria, na Slovensku liečilo 41,4 percenta osôb celkovo liečených zo závislosti od drog. Zo závislosti od pervitínu sa liečilo 39,4 percenta osôb.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. december 2023 15:13