StoryEditor

Nemocnice majú byť pripravené na spustenie DRG systému

11.09.2023, 16:00
Autor:
TASRTASR

DRG systém by sa mal spustiť od budúceho roka pri troch skupinách diagnóz.

Nemocnice sú prevažne pripravené na spustenie nového platobného mechanizmu, tzv. DRG systému. V pondelok to uviedla predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová.

DRG systém by sa mal podľa ministra zdravotníctva Michala Palkoviča spustiť od budúceho roka pri troch skupinách diagnóz.

"Podarilo sa pilotne naštartovať kroky potrebné na cenovú reguláciu cez úhradový mechanizmus DRG. Urobili sme aj na našich útvaroch veľmi veľa práce. Dá sa povedať, že aj štátne nemocnice, nielen súkromné, sú z veľkej časti na to už pripravené," povedala Bláhová.

Niektoré nemocnice však nie sú podľa Palkoviča nastavené na veľmi tvrdý DRG. "Zvolili sme si radšej pozvoľnejšie tempo. Vybrali sme tri okruhy diagnóz, ktoré budú platené len na základe produkcie, čiže DRG," doplnil.

Avizuje, že sa budú zaoberať tým, ako to zmluvne zakotviť tak, aby boli jednotlivé pravidlá transparentné a čitateľné. "Pevne verím, že ďalší minister si osvojí prácu, ktorú sme vykonali za posledný polrok, a naviaže na ňu," dodal.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 17:12