tasrTASR
StoryEditor

Pediatri sú rozhorčení z diania v NR SR, apelujú na prijatie zmien pre pediatriu

07.09.2023, 17:00
Autor:
TASRTASR

Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva.

Pediatri sú znepokojení a rozhorčení z diania v Národnej rade (NR) SR. Upozorňujú, že neprijatie zmien pre pediatriu bude mať vplyv na rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) opätovne vyzvala politikov, aby situáciu v pediatrii riešili.

Pediatri vyjadrili rozhorčenie nad neúspešným otvorením štvrtkovej mimoriadnej schôdze, na ktorej sa malo okrem iného hlasovať o skrátení fungovania ambulantných pohotovostí či zvýšení poplatkov na urgentoch a pohotovostiach.

V tejto súvislosti opäť vyzvali politikov, aby prevzali zodpovednosť a pridali sa k záchrane "potápajúcej sa lode".

Obmedzené možnosti

"V prípade, že zajtra nebude otvorená schôdza a nebudú prijaté žiadne opatrenia - bez ohľadu na oficiálne vyjadrenia politikov prečo a kvôli čomu, vezmeme na vedomie, že politici tejto krajiny nechali pediatrov, aby sa zariadili. Budeme nútení pripraviť také opatrenia, ktoré nám umožnia zabezpečiť aspoň základné a neodkladné fungovanie zdravotnej starostlivosti o deti," uviedli pediatri.

Varujú, že v miestach, kde je situácia neúnosná, nebude možné poskytovať zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu ako doteraz.

"V miestach, kde nesú kolegyne a kolegovia na svojich pleciach neúnosné množstvo práce v dennej či pohotovostnej službe, prispôsobia svoju činnosť svojim možnostiam a nebudú viac robiť na úkor svojho fyzického či psychického zdravia," dodala Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí prináša návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci o nej mali rokovať na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorú sa nepodarilo otvoriť. Opäť sa ju pokúsia otvoriť v piatok.

Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva.

Rezort ich navrhol potom, ako vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť.

01 - Modified: 2023-09-11 07:00:00 - Feat.: - Title: Lekárske listy: Významný pokrok v liečbe malígnych ochorení u detí 02 - Modified: 2023-08-30 15:45:04 - Feat.: - Title: Hrozí, že tisíce detí zostanú bez svojho lekára, varujú pediatri 03 - Modified: 2023-08-04 14:03:29 - Feat.: - Title: Ambulantné pohotovosti sú zabezpečené, niektorých pediatrov rozpísali do služieb 04 - Modified: 2023-07-26 18:03:02 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva: Pediatriu riešime systémovo, aktuálne však treba stabilizovať ambulantnú sféru 05 - Modified: 2023-07-26 08:15:00 - Feat.: - Title: Rezidentské štúdium sa v októbri otvorí aj pre budúcich pediatrov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. september 2023 13:53