StoryEditor

Národný ústav detských chorôb využije peniaze z plánu obnovy na obnovu neurochirurgie a robotickú sálu

06.09.2023, 13:00
Autor:
TASRTASR

V rámci rekonštrukcie chce NÚDCH vybudovať nové moderne riešené izby, súčasťou bude aj izolačná izba pre infekčných pacientov.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave využije viac ako 4,6 milióna eur z plánu obnovy na rekonštrukciu neurochirurgie a zriadenie robotickej operačnej sály.

Stane sa prvou detskou nemocnicou na Slovensku, ktorá využíva robotický chirurgický systém da Vinci. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Finančné prostriedky budú NÚDCH poskytnuté v rámci tzv. malej výzvy na rekonštrukciu nemocníc. "Som veľmi rád, že sa nám podarilo uspieť v tejto výzve a získať tak potrebné finančné prostriedky na vybudovanie lôžkového oddelenia detskej neurochirurgie, čím sa nám podarí nielen zvýšiť komfort pre našich pacientov, ich rodičov a zdravotníkov, ale aj zvýšiť bezpečnosť a hygienické kritériá kladené na toto prestížne pracovisko," uviedol riaditeľ ústavu Peter Bartoň.

Robotická operačná sála

V rámci rekonštrukcie chce NÚDCH vybudovať nové moderne riešené izby, súčasťou bude aj izolačná izba pre infekčných pacientov.

"Na izbách sa počíta aj s miestom pre rodičov," dodala Kamenická. Nové a moderné budú tiež ambulancie, ošetrovňa, jedáleň pre pacientov i zázemie pre personál.

NÚDCH chce zároveň vybudovať robotickú operačnú sálu. Jej benefitmi sú podľa hovorkyne najmä možnosť miniinvazívneho prístupu, menšie krvné straty, rýchlejšia rekonvalescencia, menšia bolesť pre pacientov a s tým súvisiace skrátenie hospitalizácií.

"Roboticky asistovaný chirurgický prístup nachádza uplatnenie v mnohých chirurgických odboroch - v urológii, všeobecnej chirurgii, hrudnej chirurgii, onkochirurgii a iných, a som veľmi rád, že naša nemocnica sa stane prvou detskou nemocnicou na Slovensku, kde našim pacientom budeme môcť tento typ zdravotnej starostlivosti poskytnúť," ozrejmil Bartoň.

V rámci tzv. malej výzvy na rekonštrukciu nemocníc s alokáciou 53 miliónov eur z prostriedkov plánu obnovy má získať dotáciu 15 projektov.

V skupine projektov, ktoré majú podporiť, sú žiadosti 14 nemocníc, Psychiatrická nemocnica Hronovce uspela s dvomi žiadosťami.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 18:22