FOTO: TASR/AFPTASR
StoryEditor

Únia schválila vakcínu proti najnovšiemu variantu Covid-19

02.09.2023, 08:00
Autor:
TASRTASR

Spoločnosť BioNTech-Pfizer prispôsobila vakcínu tak, aby bola zameraná na aj na kmeň XBB.1.5.

Európska komisia (EK) v piatok schválila upravenú vakcínu Comirnaty XBB.1.5 proti ochoreniu COVID-19. Tretia úprava vakcíny spoločnosti BioNTech-Pfizer reaguje na nové varianty COVID-19, informuje spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že upravená vakcína je povolená pre dospelých a deti od polroka. V súlade s predchádzajúcimi odporúčaniami Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) by dospelí a deti od piatich rokov, ktorí potrebujú očkovanie, mali dostať jednu dávku bez ohľadu na ich predošlé očkovanie proti COVID-19.

Zrýchlený postup

Povolenie pre uvedenie Comirnaty XBB.1.5 na trh EÚ prichádza po prísnom hodnotení EMA v rámci mechanizmu zrýchleného hodnotenia.

EK schválila upravenú vakcínu v rámci zrýchleného postupu, aby sa členské štáty EÚ mohli včas pripraviť na jesenné a zimné očkovacie kampane.

Stratégia EÚ pre vakcíny naďalej zabezpečuje, aby členské štáty mali prístup k najnovším autorizovaným vakcínam proti ochoreniu COVID-19 v množstvách potrebných na ochranu zraniteľných častí populácie a na riešenie epidemiologického vývoja vírusu.

Spoločnosť BioNTech-Pfizer prispôsobila vakcínu tak, aby bola zameraná na aj na kmeň XBB.1.5. a upravená vakcína by mala zvýšiť pásmo imunity proti súčasným dominantným a vznikajúcim variantom tohto vírusu.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 17:00