tasr
StoryEditor

Ambulantné pohotovosti majú fungovať kratšie, poplatky sa majú zvýšiť

23.08.2023, 16:30
Autor:
TASRTASR

Bez prijatia stabilizačných opatrení je podľa neho ohrozená udržateľnosť dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti, a tým aj udržateľnosť prevádzkovania ambulantných pohotovostí.

Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí by sa mali skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Zvýšiť sa tiež majú poplatky za návštevu ambulantných pohotovostí, rovnako aj urgentov.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet odobril aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič predpokladá, že návrh novely nájde podporu v parlamente. Ak sa tak nestane, rezort sa podľa jeho slov zameria na implementáciu tých bodov reformy primárnej ambulantnej sféry, ktoré nevyžadujú legislatívne zmeny. Má ísť napríklad o posilnenie kompetencií lekárov a sestier či debyrokratizáciu.

Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí by sa mala zvýšiť z dvoch na päť eur, v prípade urgentov z desať na 25 eur.

Účel návrhu zákona

"Hlavným účelom je preventívne zamedzenie ich zneužívania pacientmi a zníženie preťaženia zdravotníckych pracovníkov, čo povedie k zabezpečeniu liečby najvážnejších stavov poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a skráteniu čakacích dôb na ambulantných a ústavných pohotovostných službách," vysvetlilo ministerstvo.

Upraviť sa má aj povinnosť samosprávneho kraja, aby ordinačné hodiny pre zdravotnícke zariadenia, poskytujúce všeobecnú ambulantnú starostlivosť, boli poskytované počas piatich dní v týždni, čím sa podľa rezortu zabezpečí dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti počas celého týždňa.

"Hlavným účelom návrhu zákona je udržať dostupnosť primárnej zdravotnej starostlivosti so súčasnými poddimenzovanými personálnymi kapacitami a zabezpečiť nadväznosť a časovú efektivitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti," ozrejmilo ministerstvo.

Bez prijatia stabilizačných opatrení je podľa neho ohrozená udržateľnosť dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti, a tým aj udržateľnosť prevádzkovania ambulantných pohotovostí.

Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva.

Rezort ich navrhol potom, čo vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 16:51