tasrTASR
StoryEditor

Najväčší záujem o pripoistenie je v stomatológii a fyzioterapii

22.08.2023, 16:00
Autor:
TASRTASR

Ku komerčnému pripoisteniu v oblasti fyzioterapia sa kladne vyjadrilo 40 percent opýtaných.

Najväčší záujem o pripoistenie je v stomatológii a fyzioterapii. Vyplýva to z prieskumu pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý sa realizoval od 10. do 17. apríla na vzorke 1014 respondentov.

Záujem o pripoistenie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti o zuby vyjadrilo 50 percent respondentov. Z nich 37 percent by bolo ochotných zaplatiť za pripoistenie päť eur mesačne, deväť percent zase desať eur, dve percentá 15 eur a ďalšie dve percentá zase viac ako 15 eur.

Doplnkové poistenie

Ku komerčnému pripoisteniu v oblasti fyzioterapia sa kladne vyjadrilo 40 percent opýtaných. Pre 28 z nich by bola prijateľná suma päť eur mesačne, pre osem percent desať eur, pre dve percentá 15 eur a pre zvyšné dve percentá vyše 15 eur.

ÚDZS v tejto súvislosti skonštatoval, že doplnkové zdravotné poistenie by zvyšovalo príjmy a zisky zdravotných poisťovní a zároveň znižovalo náklady poistencov za konkrétny typ zdravotnej starostlivosti.

"Postupom času by sa práve cez zdravotné pripoistenie mohli vytvárať produkty, ktoré by napríklad v ústavnej zdravotnej starostlivosti zvyšovali komfort pripoistených pacientov," povedal.

Aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) by privítala doplnkové zdravotné poistenie. "Pacienti podporujú možnosť pripoistenia na tie typy a služby v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktoré nie sú v základnom balíku povinného zdravotného poistenia a na tie choroby, ktoré majú nižšiu ako 100-percentnú úhradu z povinného zdravotného poistenia," povedala viceprezidentka asociácie Elena Marušáková. Pred jeho zavedením treba podľa nej presne určiť nárok pacienta z povinného zdravotného poistenia.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. september 2023 12:14