Tím Transplantačného centra Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP) v spolupráci s kardiochirurgickým tímom štátneho Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe, ktoré je najväčším klinickým a vedeckovýskumným pracoviskom v Českej republike, odobral bijúce srdce pre pacienta do Prahy.
Ako informovala hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Ladislava Šustová, pri transplantáciách ide vždy o čas, za ktorý sa orgán od darcu dostane až k príjemcovi.
Pri bežnom transporte srdca sa musí srdce dostať k príjemcovi do štyroch hodín. S využitím modernej technológie je však možné tento čas predĺžiť až na dvojnásobok.
„S využitím špeciálneho zariadenia sa podarilo bijúce srdce transportovať k príjemcovi do Prahy. Predchádzal tomu náš úspešný odber orgánu v našom transplantačnom centre,“ uviedol pre médiá MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, MPH, riaditeľ UNLP Košice.
Špeciálny prístroj
Išlo o dvoch mužov. Darca po stanovení smrti mozgu ako aj príjemca orgánu boli v približne rovnakom veku.
Podľa Ladislavy Šustovej, od odberu po príjem orgánu prešlo iba niekoľko hodín, pričom srdce po celý čas bilo.
Dodala, že medicínske technológie sa dnes dostávajú za hranicu možností, ktoré sa možno ešte pred dvadsiatimi rokmi zdali byť vedeckou fantáziou.
„Pražskí odborníci k nám prvýkrát prišli po srdce so špeciálnym prístrojovým vybavením, ktoré napodobňuje fyziologický stav, a zároveň udržiava srdce v teplom a bijúcom stave. Na to, aby sa v prístroji vytvoril simulovaný krvný obeh je potrebné odobrať darcovi približne 1,5 až 2 litre krvi,“ vysvetlil MUDr. Igor Gaľa, PhD., MPH., primár Transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Transport srdca
Spresnil, že srdce sa bežne transportuje v ľade, špeciálne a sterilne zabalené. Po transplantácii príjemcovi sa defibriluje, teda opäť oživuje a uvádza do činnosti.
Použitie nového systému v klinickej praxi zvyšuje možnosti použitia orgánov aj pre príjemcov s vážnejšími diagnózami, do vzdialených odberných miest, tiež od darcu po zastavení srdca, ako aj v prípadoch komplikovanej anatómie príjemcu.
„Za posledných päť rokov, vrátane dvoch „pandemických“, sa v Transplantačnom centre UNLP Košice odobralo na transplantáciu spolu 23 sŕdc, z toho v prvom polroku tohto roka sa odobralo šesť sŕdc, čo je najviac na Slovensku,“ zhrnula Ladislava Šustová.
Výhody novej technológie
- minimalizuje poškodenie srdca studenou ischémiou v dôsledku premývania srdca teplou okysličenou krvou
- optimalizuje stav orgánu vďaka doplňovaniu kyslíka, živín a hormónov, ktoré by inak srdcu chýbali
- zabezpečuje nepretržité monitorovanie a hodnotenie orgánov až do doby transplantácie