Getty Images/Pexels
StoryEditor

Zdravotníkom sa budú rátať do mzdy aj roky odpracované v zariadeniach sociálnych služieb

28.06.2023, 16:00
Autor:
TASRTASR

Podľa predkladateľov môže mať táto zmena potenciál prilákať matky, ktoré zvažujú návrat do svojho povolania.

Základná zložka mzdy zdravotníckeho pracovníka sa zvýši aj za odpracované roky v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Novela má tiež zabezpečiť, aby sa zdravotníckemu pracovníkovi, ktorý po získaní požadovanej odbornej spôsobilosti začne vykonávať iné zdravotnícke povolanie v rozsahu svojho vzdelania, zvýšila základná zložka mzdy o daný počet rokov, ktoré odpracoval, aj keď v inom zdravotníckom povolaní, aj v zariadení sociálnych služieb a v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Zvýšenie mzdy

Základná zložka mzdy sa má zvýšiť aj za čas, keď zdravotnícky pracovník zamestnaný v zariadení sociálnych služieb a v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately bol na materskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke.

Poslanci zároveň schválili v rámci spoločnej správy výborov aj ďalšie úpravy. Spočívajú v zmene započítavania odpracovaných rokov zdravotníckeho povolania pre účely základnej zložky mzdy zdravotníckeho pracovníka aj pre ženy, ktoré ostali na materskej dovolenke s tretím a ďalším dieťaťom.

Podľa predkladateľov môže mať táto zmena potenciál prilákať matky, ktoré zvažujú návrat do svojho povolania.

"Obmedzenie na šesť rokov a na dieťa maximálne tri roky naznačuje prežívanie prekonanej štátnej politiky podpory dvoch detí," uviedli.

01 - Modified: 2023-08-08 05:00:00 - Feat.: - Title: Odborový zväz nesúhlasí s návrhom zaradiť sociálnych pracovníkov medzi zdravotníkov 02 - Modified: 2023-06-29 14:41:21 - Feat.: - Title: Očkovanie v lekárňach: Lekárnici novelu vítajú. Odborná príprava bude prebiehať v rámci nového študijného programu 03 - Modified: 2023-06-28 14:13:50 - Feat.: - Title: Očkovať proti chrípke bude od budúceho roka možné aj v lekárňach 04 - Modified: 2023-05-02 07:00:00 - Feat.: - Title: Komentár: Nastavený strop na výnimkové lieky je extrémne ambiciózny 05 - Modified: 2023-04-30 06:53:52 - Feat.: - Title: Bývalý kryt pomôže záchranárom. Slúži ako moderné simulačné centrum
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 16:21