FOTO: Nemocnica Bory
StoryEditor

VšZP a Bory budú o rozšírení zazmluvnenia ešte rokovať

05.06.2023, 17:00
Autor:
TASRTASR

Novootvorená nemocnica reagovala, že v prípade pôrodov poskytne poistenkám VšZP neodkladnú zdravotnú starostlivosť, no nebude im zatiaľ umožnené si u nej pôrod plánovať.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) bude pokračovať v rokovaniach o rozšírení zmluvnej zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z vyjadrenia ministra zdravotníctva Michala Palkoviča po pondelkovom rokovaní s riaditeľmi Univerzitnej nemocnice Bratislava, Nemocnice Bory a VšZP.

"Znova sa stretneme približne takto o týždeň s tým, že medzičasom prebehnú rokovania medzi Asociáciou nemocníc Slovenska a Asociáciou štátnych nemocníc SR. Ten dôvod je, aby sme vedeli identifikovať dostatočné množstvo finančných prostriedkov na zabezpečenie ústavnej zdravotnej starostlivosti v Boroch. Je to vec, samozrejme, ktorá nebude trvať krátko," povedal Palkovič.

Generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko potvrdil, že ďalšie žiadosti o rozšírenie zmluvnej zdravotnej starostlivosti sa budú postupne prehodnocovať.

Rokovania

"Nie však pod vplyvom mediálneho tlaku, ale v závislosti od naplnenosti siete v Bratislave a na základe potrieb ďalších regiónov, aby sa poistencom z iných miest neznižovala dostupnosť zdravotnej starostlivosti v dôsledku presunu lekárov do Nemocnice Bory," vyhlásil. Poukázal tiež na to, že väčšina ambulancií v Nemocnici Bory je zazmluvnená.

Nemocnica Bory víta, že bola súčasťou rokovaní. "Sme radi, že túto iniciatívu koordinuje priamo minister zdravotníctva, ktorý navyše prejavil záujem o hľadanie dodatočných zdrojov pre novú nemocnicu. Peniaze by mali sledovať cestu pacienta, nie byť naviazané na poskytovateľa," skonštatoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

image

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa na operáciu do nemocnice Bory nedostanú. Poisťovňa nemá zmluvu

Deklaroval, že sa budú snažiť docieliť plnohodnotné zazmluvnenie aj zo strany štátnej poisťovne. "Máme potvrdené, že naše žiadosti sú kompletné a čakáme na konečné vyjadrenie," doplnil.

Minister v súvislosti so spustením pôrodnice v Nemocnici Bory poznamenal, že je otvorená aj pre poistenky štátnej poisťovne, pretože neodkladná zdravotná starostlivosť sa hradí v plnej výške.

"Dali sme si časové obdobie do konca júla na to, aby sme zmapovali, aký bude záujem a aké budú aj finančné možnosti, ktoré bude musieť uhrádzať VšZP, a teda vieme lepšie plánovať ústavný typ takejto ústavnej zdravotnej starostlivosti," priblížil.

Zastavenie klamlivých reklám

Novootvorená nemocnica reagovala, že v prípade pôrodov poskytne poistenkám VšZP neodkladnú zdravotnú starostlivosť, no nebude im zatiaľ umožnené si u nej pôrod plánovať.

"Oveľa naliehavejšiu situáciu vnímame pri onkologických pacientoch, ktorých stav si vyžaduje operačný výkon a hospitalizáciu. Vysoké množstvo poistencov štátnej poisťovne vyhľadáva práve tento typ zdravotnej starostlivosti na Boroch, ale my im môžeme pomôcť iba s individuálnou žiadosťou o výnimku. Tento proces je administratívne náročný a veľa žiadostí VšZP už zamietlo," podotkla.

image

Urgentný príjem v Malackách sa zatiaľ neruší. Minister Palkovič sa dohodol s bratislavskými nemocnicami

Na rokovaní sa podľa Palkoviča obe strany dohodli aj na zastavení klamlivých reklám. "Poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Bory sme na rokovaní vyzvali na okamžité zastavenie mediálneho tlaku a na zastavenie šírenia klamlivých reklám a informácií, ktoré účelovo, no zbytočne vyvolávajú paniku medzi našimi poistencami a širokou verejnosťou," dodal Strapko.

Nemocnica Bory odmietla akékoľvek zavádzanie pacientov alebo klamlivú reklamu voči VšZP. "Čím skôr bude poistencom jasný plánovaný rozsah zazmluvnenej zdravotnej starostlivosti na Boroch, tým viac sa bude možné vyhnúť nedorozumeniam," uzavrela.

01 - Modified: 2023-05-31 15:41:12 - Feat.: 0 - Title: Urgentný príjem v Malackách sa zatiaľ neruší. Minister Palkovič sa dohodol s bratislavskými nemocnicami 02 - Modified: 2023-05-03 16:12:11 - Feat.: 0 - Title: Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa na operáciu do nemocnice Bory nedostanú. Poisťovňa nemá zmluvu 03 - Modified: 2023-04-25 19:50:23 - Feat.: 0 - Title: Otvorene o pláne obnovy: S Martinom ako s koncovou nemocnicou sa za exministra Krajčího nepočítalo 04 - Modified: 2023-04-20 16:25:44 - Feat.: 0 - Title: Naschvál neprijímame lekárov? Je to nezmysel, tvrdia nemocnice
01 - Modified: 2023-09-06 05:00:00 - Feat.: - Title: Štátna poisťovňa optimalizuje sieť poskytovateľov dopravnej zdravotnej služby 02 - Modified: 2023-08-31 16:46:27 - Feat.: - Title: Nemocnica Bory spustí od septembra fungovanie urgentu 03 - Modified: 2023-08-30 07:00:00 - Feat.: - Title: Primárka oddelenia radiačnej onkológie: Príprava pacienta na terapiu kybernetickým nožom musí byť veľmi precízna 04 - Modified: 2023-08-09 10:00:00 - Feat.: - Title: V Nemocnici Bory otvorili prvé pracovisko kybernetického noža na Slovensku. Komu pomôže? 05 - Modified: 2023-08-04 13:05:29 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva upozorňuje na nekalé prepoisťovanie, týkať sa to má najmä VšZP
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 17:44