Ilustračné foto
StoryEditor

Priemerný vek prvorodičiek na Slovensku? 30 a viac rokov

04.06.2023, 17:27
Autor:
TASRTASR

Podľa sociologičky ešte pred niekoľkými desaťročiami väčšina žien mala v tomto veku svoju fertilitu ukončenú. Inými slovami, typickej dvojdetnej rodine sa obe deti narodili pred matkinou tridsiatkou.

Spoločnosť odkladá založenie rodiny na neskôr. Vek má pritom zásadný vplyv na plodnosť. Ženám s pribúdajúcim vekom výrazne klesá plodnosť, u mužov sa zase znižuje počet spermií, upozornil medicínsky riaditeľ kliniky reprodukčnej medicíny a gynekológie Reprofit Slovensko Tomáš Bagócsi.

„Mladí ľudia majú len málo informácií o prirodzenej plodnosti a myslia si, že majú čas. Faktom však je, že s vekom výrazne klesá plodnosť u žien a počet spermií u mužov. Vek je u žien, navyše, najvýraznejším faktorom pre neplodnosť. Po 35. roku života plodnosť rapídne klesá a okolo 40. až 45. roku sa blíži k nule,“ skonštatoval.

 V súčasnosti je na Slovensku priemerný vek prvorodičiek 30 a viac rokov. „Ešte pred niekoľkými desaťročiami však väčšina žien mala v tomto veku svoju fertilitu ukončenú. Inými slovami, typickej dvojdetnej rodine sa obe deti narodili pred matkinou tridsiatkou,“ povedala výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová.

Najlepšie podmienky na otehotnenie má telo podľa lekára Stanislava Tomáša medzi 20. až 28. rokom života. „Okolo 24. roku života ženy je počet vajíčok najväčší a najvhodnejší k oplodneniu. Jednou z možností, ako si svoje zdravé vajíčka zabezpečiť aj do budúcnosti, je ich zmrazenie, tzv. socialfreezing,“ povedal.

V prípade neplodnosti ide podľa odborníkov o komplexný problém. Zhodujú sa, že pomôcť by mohli aj politické a systémové opatrenia.

„Pre súčasnú generáciu mladých ľudí je pre odhodlanie k rodičovstvu zásadná ich partnerská situácia, osobná motivácia a presvedčenie. Podpora zo strany štátu a zamestnávateľov, či už ide o peňažné príspevky a benefity alebo konkrétne a originálne opatrenia na zosúladenie pracovného, rodinného a súkromného života (...), zohráva skôr sekundárnu úlohu. V každom prípade však spomínané opatrenia majú a môžu motivovať mladých ľudí mať deti skôr a viac než jedno či dve,“ dodala Porubänová.

01 - Modified: 2022-01-21 11:34:14 - Feat.: - Title: Pomoc neplodným párom je drahá. Zmenu ministerstvo zdravotníctva nechystá 02 - Modified: 2021-08-06 09:06:23 - Feat.: - Title: Trend preventívneho zmrazovania vajíčok prerazil aj na Slovensku, siahajú po ňom aj mladí s ťažkými diagnózami 03 - Modified: 2021-08-01 10:50:56 - Feat.: - Title: Zaočkovaných máme desaťtisíce detí. Opäť sa vynorili obavy, že vakcína spôsobuje neplodnosť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 21:51