StoryEditor

Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú fungovať kratšie

30.05.2023, 14:00
Autor:
TASRTASR

Rezort zdravotníctva navrhuje tiež v troch fázach zredukovať sieť detských ambulancií.

Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú po novom fungovať už len do 20.00 h. Sieť detských pohotovostí sa má tiež skonsolidovať.

Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva, odôvodňuje to okrem iného nedostatkom a preťaženosťou primárnych pediatrov. V utorok o tom informoval šéf rezortu Michal Palkovič.

"Navrhujeme skrátenie času fungovania ambulantnej pohotovostnej služby (APS), to znamená z 22.00 na 20.00 h. Dôvod, prečo tento posun nastáva, je, že je to v konsolidácii napríklad aj s dostupnosťou alebo otvorenosťou lekární a, samozrejme, je tam aj dodržiavanie Zákonníka práce, ktorý hovorí o tom, že práca by nemala byť kontinuálne 15 hodín," povedal. Zmena by mohla podľa neho prísť v septembri alebo od začiatku budúceho roka.

Redukcia detských ambulancií

Rezort navrhuje tiež v troch fázach zredukovať sieť detských ambulancií. "Niektoré APS končia už teraz v lete, väčšiny sa to týka až o rok," ozrejmil Palkovič. Ich počet sa má z 54 zredukovať na 40.

"Definitívny výsledok bude až v priebehu druhej polovice budúceho roka," povedal minister.

Dané zmeny sú podľa slov hlavnej odborníčky ministerstva pre primárnu pediatriu Eleny Prokopovej potrebné na zachovanie základnej zdravotnej starostlivosti pre deti.

Poukázala pri tom na vekovú štruktúru primárnych pediatrov a všeobecných lekárov pre dospelých. "V oboch odboroch je takmer 50 percent lekárov v dôchodkovom veku. Práve tí zabezpečujú APS či už o deti alebo dospelých, všetci to majú povinnosť zo zákona," podotkla.

Návrhom sa podľa nej nesnažia presunúť pacientov, ktorí patria APS, do nemocníc. "Je absolútne iný charakter pacienta, ktorý patrí do ambulantnej pohotovostnej služby a ktorý patrí na urgent," doplnila.

Palkovič avizuje, že sa k tejto téme stretne aj so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska, Lekárskym odborovým združením a Asociáciou štátnych nemocníc SR.

Ohrozená Orava

V okrese Námestovo hrozí podľa podpredsedu KDH a poslanca Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Igora Janckulíka zrušenie detskej ambulantnej pohotovosti. Informoval o tom na sociálnej sieti s tým, že o veci rozhoduje rezort zdravotníctva.

Janckulík upozornil, že ide o detskú pohotovosť v najväčšom okrese na Orave, kde sa rodí najviac detí.

image

Prečo hrozí zánik ambulancií. Aké sú reálne náklady na ich prevádzku a prečo musia lekári vyberať poplatky?

Ministerstvo pre TASR reagovalo, že pripravujú konsolidáciu siete ambulantných pohotovostných služieb (APS), no o finálnej verzii by chceli informovať až po ukončení rokovaní.

Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová v reakcii uviedla, že ambulantná pohotovostná služba pre deti a dorast je dlhodobý problém ovplyvnený významným nedostatkom pediatrov na celom Slovensku, a teda aj v Žilinskom samosprávnom kraji.

Nedostatok lekárov

"Spôsobuje to stav, že v ambulantných pohotovostných službách slúži málo lekárov. Napríklad niekde sa strieda iba sedem lekárov celý mesiac v službách, čo je popri dennom ordinovaní v ambulancii dlhodobo neudržateľné," povedala pre TASR.

Lacová podotkla, že vekový priemer lekárov v kraji je 59 rokov. "Avizujú, že ak nedôjde k riešeniu detských APS a budú musieť takto intenzívne slúžiť, ukončia svoju prax v detských ambulanciách," vysvetlila s tým, že by to znamenalo zhoršenie dostupnosti detskej ambulancie pre významnú časť detí v kraji.

Hovorkyňa dodala, že otázku ambulantnej pohotovostnej služby s rezortom zdravotníctva intenzívne riešia, keďže dochádza k výpovediam lekárov zo služieb.

Vzhľadom na dlhodobo pretrvávajúci nedostatok pediatrov na Slovensku však podľa Lacovej nepredpokladajú, že ministerstvo zdravotníctva dokáže v krátkom čase situáciu optimálne vyriešiť.

01 - Modified: 2023-02-20 17:18:30 - Feat.: 0 - Title: Kto bude vychovávať nových pediatrov? Rezidentské štúdium má po úprave pokračovať 02 - Modified: 2023-05-26 11:25:56 - Feat.: 0 - Title: Zdravotnícky expert: Situácia je zlá, musíme sa snažiť, aby vôbec niečo fungovalo. Rúca sa to tu denne 03 - Modified: 2023-05-24 13:43:12 - Feat.: 0 - Title: S urgentom v Malackách sa od budúceho roka nepočítalo, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva 04 - Modified: 2023-05-30 05:06:25 - Feat.: 0 - Title: Nekončí len detské oddelenie v Trebišove, zatváranie oznámila ďalšia nemocnica 05 - Modified: 2023-05-17 09:05:45 - Feat.: 0 - Title: Ďalšia nemocnica zatvára detské oddelenie. Chýbajú jej lekári
01 - Modified: 2023-09-11 07:00:00 - Feat.: - Title: Lekárske listy: Významný pokrok v liečbe malígnych ochorení u detí 02 - Modified: 2023-09-07 15:07:25 - Feat.: - Title: Pediatri sú rozhorčení z diania v NR SR, apelujú na prijatie zmien pre pediatriu 03 - Modified: 2023-08-30 15:45:04 - Feat.: - Title: Hrozí, že tisíce detí zostanú bez svojho lekára, varujú pediatri 04 - Modified: 2023-08-04 14:03:29 - Feat.: - Title: Ambulantné pohotovosti sú zabezpečené, niektorých pediatrov rozpísali do služieb 05 - Modified: 2023-07-26 18:03:02 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva: Pediatriu riešime systémovo, aktuálne však treba stabilizovať ambulantnú sféru
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
22. september 2023 07:23