Ilustračné fotoShutterstock
StoryEditor

Slovensko je na chvoste Európy v počte klinických skúšaní, upozornil hlavný odborník pre klinickú onkológiu

28.05.2023, 15:00
Autor:
TASRTASR(mt)(mt)

Počet klinických skúšaní aj zapojených pacientov klesá, prístup k inovatívnej liečbe sa zhoršil.

Na Slovensku klesá počet klinických skúšaní, ako aj záujem farmaceutických firiem o ich realizáciu. Vyplýva to z prieskumu Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) medzi jej členmi.

Tí v roku 2021 do klinického výskumu na Slovensku investovali okolo 23,7 milióna eur, tri roky predtým to bolo o takmer desať miliónov eur viac. Je preto podľa nej potrebné zlepšiť podmienky pre realizáciu klinických skúšaní.

Členské spoločnosti AIFP, ktoré realizujú klinické skúšanie liekov a zdravotníckych pomôcok  v SR, v roku 2021 investovali do klinického skúšania celkovo 23,7 milióna eur, čo je však o takmer 10 miliónov menej ako pred troma rokmi.

Porovnanie s ČR

V sledovanom období na Slovensku prebehlo 162 klinických štúdií v rôznych terapeutických oblastiach, do ktorých sa zapojilo 3 903 pacientov.

Ako ukázal prieskum, spolu s investíciami tak oproti prieskumu za rok 2018 klesol aj počet zapojených pacientov, aj klinických štúdií. Prieskum priniesol aj znepokojivé údaje v porovnaní s Českou republikou, kde za rovnaké obdobie bolo do klinických skúšaní zapojených až 4-násobne viac pacientov ako u nás.    

Národný onkologický inštitút vyčísli, že približne 40 percent klinických skúšaní je neúspešných z dôvodu nedostatočného náboru pacientov a viac ako 50 percent pacientov sa ku kllinickému skúšaniu nedostane z dôvodu ich nedostupnosti v čase a priestore, v ktorom sa nachádzajú.

AIFP upozorňuje, že klesajúci trend znižuje prístup pacientov k inovatívnej liečbe, ako aj výšku investícií do výskumu od farmaceutických spoločností do štátneho rozpočtu.

„Klesnú úspory z nákladov na finančne náročných terapiách, poklesne počet slovenských zdravotníckych pracovníkov, zapojených do inovatívnych terapeutických a diagnostických postupov, čo zníži vedeckú kvalifikáciu slovenských odborníkov a medzinárodnú prestíž krajiny,“ dodala asociácia.

Za najvypuklejšiu príčinu považuje dlhodobo personálne i materiálne poddimenzovaný zdravotný systém.

„Čo sa následne odráža aj v možnostiach nemocničných zariadení vytvoriť vhodné motivačné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov v rámci realizácie klinických skúšaní,“ ozrejmila AIFP.

Ďalšími príčinami sú podľa nej zdĺhavé administratívne úkony či neustále zvyšovanie poplatkov a nákladov, avšak bez zvyšovania kvality a rýchlosti služieb. Nedostatočná je tiež podľa nej legislatívna podpora štátu.

Asociácia upozorňuje, že dôsledkom toho zadávatelia postupne presúvajú oddelenia klinických skúšaní do iných krajín, ako sú Poľsko, Česko a Maďarsko.

„Dôkazom je aj fakt, že počet členov AIFP vykonávajúcich klinické skúšania na Slovensku sa oproti prvej analýze z roku 2016 (24 firiem) znížil na polovicu,“ dodala.

Riešenia

Apeluje preto na zlepšenie podmienok klinických skúšaní na Slovensku, ich realizácia by podľa asociácie mala byť prioritou.

„Prostriedkom, ako to dosiahnuť, je avizované zriadenie stáleho poradného orgánu Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické skúšanie, ale aj ďalšie administratívne zlepšenia, ako napr. dopracovanie príkazu ministra zdravotníctva o procesnú mapu či zabezpečenie ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov vytvorením katalógu pracovných činností zdravotníckych pracovníkov oddelení klinických skúšaní a ich zaradenie do platobných tried,“ skonštatovala asociácia.  

Na nevyhnutnú podporu na udržanie klinického výskumu upriamil pozornosť aj workshop, ktorý koncom apríla prvýkrát usporiadal Národný onkologický inštitút.

„Klinický výskum je benefitom nielen pre pacienta a lekára, ale aj pre spoločnosť, lebo zapojením pacienta do klinického skúšania sa šetria verejné financie, keďže jeho liečba počas trvania skúšania je vyňatá z verejného zdravotného poistenia. Slovensko je v počte klinických skúšaní, ako aj nákladov investovaných do výskumu naďalej na chvoste Európy,“ upozornil  hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre klinickú onkológiu prof. MUDr. Michal Mego, DrSc., prednosta II. Onkologickej kliniky LF UK a Národného onkologického ústavu.

Reakcia

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR reagovalo, že podniká kroky na zlepšenie podmienok klinických skúšaní na Slovensku. Deklaruje, že je v kontakte so všetkými zapojenými inštitúciami a v súčinnosti s nimi podporuje a realizuje vzdelávanie v oblasti klinického výskumu.

Rezort zároveň avizuje vytvorenie pracovnej skupiny MZ SR, ktorá bude definovať hlavné, no odstrániteľné prekážky pre navýšenie počtu a zvýšenie prínosu klinických štúdií v SR. „Momentálne sa identifikujú relevantní aktéri a pripravuje štatút pracovnej skupiny,“ ozrejmilo ministerstvo.

Čo sa týka katalógu pracovných činností, bol podľa MZ iniciovaný návrh materiálu Koncepcia klinického a translačného výskumu v onkológii.

„Materiál obsahuje prílohu č. 1 Odporúčaný opis pracovných náplní jednotlivých pracovníkov pracoviska klinického skúšania, ktorý by mal byť zapracovaný aj do príslušnej legislatívy na vytvorenie stabilného legislatívneho rámca,“ vysvetlilo ministerstvo.

01 - Modified: 2023-05-22 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na Slovensku sa každoročne schváli asi sto klinických skúšaní 02 - Modified: 2023-03-31 17:26:20 - Feat.: 0 - Title: Komentár: Výzvou je dobudovať Národný onkologický ústav na národné komplexné onkologické centrum 03 - Modified: 2023-03-20 17:44:39 - Feat.: 0 - Title: Onkologický profil Slovenska: Podpriemerný počet lekárov, nadpriemerná úmrtnosť pacientov 04 - Modified: 2023-01-17 09:49:21 - Feat.: 0 - Title: Pacient v remisii po onkologickej liečbe môže byť sledovaný všeobecným lekárom
01 - Modified: 2023-05-22 05:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku sa každoročne schváli asi sto klinických skúšaní 02 - Modified: 2023-05-04 14:43:03 - Feat.: - Title: Delegovanie predpisovania liekov medzi lekármi sa má upraviť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
26. september 2023 01:51