Getty Images/iStockphoto/Pexels
StoryEditor

Východoslovenský onkologický ústav využíva pri liečbe umelú inteligenciu

01.05.2023, 17:00
Autor:
TASRTASR

V onkológii sa môže umelá inteligencia podieľať aj na skríningu rakoviny prsníka alebo pľúc, pri hodnotení nálezov po liečbe alebo pri vyhodnotení pravdepodobnej odpovede organizmu na liečbu.

Východoslovenský onkologický ústav (VOU) v Košiciach už vyše roka využíva pri diagnostike a liečbe pacientov s nádorovými ochoreniami umelú inteligenciu (AI).

V uplynulých rokoch z eurofondov zabezpečil pre rádiologické oddelenie a oddelenia radiačnej onkológie najmodernejšie aplikácie AI.

"Umelá inteligencia skracuje prácu lekárom, umožňuje im viac času venovať komunikácii s pacientom. Rovnako tak skracuje trvanie prípravy pacienta na jeho liečbu," uviedol generálny riaditeľ Východoslovenského onkologického ústavu a predseda predstavenstva spoločnosti Tomáš Sieber.

Pri využití umelej inteligencie v onkoústave ide najmä o diagnostiku, výber liečebnej stratégie, rekonštrukciu obrazov, automatické kontúrovanie kritických orgánov či rádiomiku - rozsiahlu analýzu medicínskych snímok. V neposlednom rade využíva Východoslovenský onkologický ústav umelú inteligenciu na diagnostiku porúch zdravotníckej techniky.

Využitie umelej inteligencie

Radiační onkológovia využívajú umelú inteligenciu na ohraničenie rizikových orgánov. "Autosegmentácia významne šetrí čas radiačných onkológov. Skrátili sme priemernú dobu prípravy pacienta lekárom o deň, čo je asi o 30 percent.

Overenie a kontrola autosegmentácie lekárom je však nevyhnutná v každom jednom prípade. Zaznamenali sme aj prípady, kedy musel lekár automaticky generované kontúry AI upraviť či dokonca úplne nahradiť," povedal primár oddelenia radiačnej onkológie Východoslovenského onkologického ústavu Pavol Dubinský.

Podľa jeho slov AI postupne nahradí v budúcnosti niektoré činnosti. Kontrola jednotlivých procesov lekárom však ostane nevyhnutná.

"O úplne autonómnom procese by sme mohli uvažovať, len ak bude mať systém k dispozícii niektoré ďalšie vstupné informácie. Ale to už bude ďaleká budúcnosť, keď sa aj v bežnom živote budeme stretávať s autonómnou dopravou bežne na uliciach," doplnil Dubinský.

Skríningy

V onkológii sa podľa neho môže umelá inteligencia podieľať aj na skríningu rakoviny prsníka alebo pľúc, pri hodnotení nálezov po liečbe alebo pri vyhodnotení pravdepodobnej odpovede organizmu na liečbu.

"AI však pravdepodobne nikdy nedokáže nahradiť skúsenosti a komplexne zhodnotiť každú situáciu. Bude jej chýbať emocionálna inteligencia, schopnosť rozhodnúť sa komplexne podľa nemerateľných parametrov. V budúcnosti však môže sprístupniť kvalitnú liečbu aj v krajinách s menej dostupnou vyspelou medicínou," skonštatoval Dubinský.

O tom, že umelá inteligencia nedokáže nahradiť lekára, je presvedčený aj generálny riaditeľ Východoslovenského onkologického ústavu.

"Osobný prístup, emocionálna a sociálna inteligencia či komunikačné zručnosti, ktoré vnáša lekár do liečebného procesu pacienta, sú nenahraditeľné. Urobíme všetko preto, aby sme v jej (AI) využívaní v prospech pacienta, presnej diagnostiky a čo najkvalitnejšej liečby pokračovali," dodal Sieber.

01 - Modified: 2023-06-05 10:00:00 - Feat.: - Title: Odhalí až desiatky druhov rakoviny v skorom štádiu. Najväčšia britská štúdia má úspech, vedci chcú ísť ďalej 02 - Modified: 2023-05-24 05:00:00 - Feat.: - Title: Východoslovenský onkologický ústav sa bude modernizovať 03 - Modified: 2023-05-20 05:00:00 - Feat.: - Title: Projekt OnkoAsist by mohol byť lacnejší, reálna cena diela je značne nižšia 04 - Modified: 2023-05-17 11:00:00 - Feat.: - Title: Komentár: Umelá inteligencia a zdravý rozum 05 - Modified: 2023-05-17 05:00:00 - Feat.: - Title: Tender na projekt OnkoAsist za takmer jedenásť miliónov eur opäť predĺžili
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 01:08