Európska komisia (EK) zažalovala Slovensko na Súdnom dvore EÚ pre absenciu včasných platieb podnikom za dodávky tovaru a služieb.
Problém sú platby od nemocníc. Pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o oneskorených platbách komisia okrem Slovenska zažalovala aj Portugalsko.
Pokiaľ ide o Slovensko, eurokomisia sa obracia na Súdny dvor z dôvodu výrazných oneskorení verejných nemocníc s platbami ich dodávateľom.
Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti už v roku 2017, keď rovnako poukázala na to, že výraznými oneskoreniami platieb zo strany verejných nemocníc sa brzdí konkurencieschopnosť a odolnosť podnikov pôsobiacich v sektore zdravotníctva, najmä malých a stredných podnikov.
Negatívny vplyv
Exekutíva EÚ vysvetlila, že oneskorené platby majú negatívny vplyv na podniky, pretože znižujú mieru ich likvidity. Tým bránia rastu, znemožňujú budovanie odolnosti a môžu obmedzovať úsilie o prechod na ekologickejší spôsob fungovania s výraznejšou orientáciou na digitalizáciu.
V smernici o oneskorených platbách sa orgánom verejnej moci ukladá povinnosť platenia faktúr v lehote 30 dní (alebo 60 dní v prípade verejných nemocníc).
Realizáciou platieb v stanovených lehotách idú orgány verejnej moci príkladom v boji proti zlej platobnej morálke v podnikateľskom prostredí.
Pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o oneskorených platbách komisia okrem Slovenska zažalovala aj Portugalsko.