Getty Images/iStockphoto/Pexels
StoryEditor

Na gynekológii v Žiline zaviedli nový typ laparoskopickej operácie

29.03.2023, 12:00
Autor:
TASRTASR

Výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky.

Na oddelení gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline zaviedli novú možnosť operačnej liečby defektov panvového dna.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej ide o šetrné miniinvazívne riešenie vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov.

Podľa primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martina Sudeka zavedením laparoskopickej sakrokolpopexie rozšíria spektrum poskytovaných laparoskopických výkonov.

"Som rád, že môžeme laparoskopiu využívať aj pri riešení defektov panvového dna. Ide o endoskopický výkon, pri ktorom operujeme len cez štyri drobné – päť až desaťmilimetrové rezy v brušnej dutine. V tomto prípade dokážeme pošvu efektne zafixovať pomocou sieťového implantátu, čo prináša dlhodobejší efekt," uviedol.

Odborne zaškolený tím

Doplnil, že laparoskopickú sakrokolpopexiu pomohol do Žiliny zaviesť prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Peter Urdzík.

"Odborne zaškolil operačný tím, vďaka čomu sme za jeho prítomnosti vykonali už druhú operáciu takmer plne vo vlastnej réžii. A sme schopní pomáhať ďalším pacientkam," dodal primár žilinskej gynekológie.

Prolaps panvových orgánov je nevyhnutné riešiť operačne predovšetkým v pokročilých štádiách. Podľa lekárky oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Oľgy Káčerikovej môže pri ľahších defektoch pomôcť konzervatívny prístup vo forme rehabilitácií svalstva panvového dna.

Defekty panvového dna

"Žiaľ, mnoho žien má strach alebo sa hanbí o problémoch zdôveriť. Veľká časť z nich prichádza k lekárovi až v závažnom štádiu, keď môže napríklad maternica vytŕčať z pošvy aj niekoľko centimetrov," upozornila s tým, že medzi symptómy patrí únik moču pri kašli, námahe alebo smiechu, nutkavé časté močenie, pocit cudzieho telesa, neskôr až pocit vypadnutia, prípadne prepadnutie maternice von z pošvového otvoru.

Podotkla, že výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky.

"Ochorenie prináša zníženú kvalitu života, diskomfort, nepríjemnosti v sexuálnom živote, chronické bolesti, prípadne zvýšené riziko možných infekcií urogenitálneho traktu. Preto je veľmi dôležité, aby ženy absolvovali gynekologické preventívne prehliadky a upozornili lekára na subjektívne ťažkosti, ktoré pociťujú," zdôraznila Káčeriková.

01 - Modified: 2023-05-25 15:54:20 - Feat.: - Title: V nemocnici v Žiline vypadla dátová sieť. Obmedzený je postup na urgente i pohotovostiach 02 - Modified: 2023-05-10 05:03:02 - Feat.: - Title: Nemocnica v Žiline pripravuje výstavbu sedemposchodového pavilónu urgentnej medicíny 03 - Modified: 2023-05-07 10:00:00 - Feat.: - Title: Novým prezidentom Slovenskej chirurgickej spoločnosti sa stal primár žilinskej chirurgie 04 - Modified: 2023-05-04 12:28:14 - Feat.: - Title: Raritná operácia v Žiline: Predĺžením špeciálneho fixátora zachránili mladého pacienta pred hroziacim ochrnutím 05 - Modified: 2023-02-18 16:31:56 - Feat.: - Title: Komplikácie počas tehotenstva môžu spustiť ischemickú chorobu srdca
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 05:54