TASR
StoryEditor

Rastie počet detí s hepatitídou typu A, situácia je nateraz stabilná

27.03.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Prevažná skupina detí, ktoré sú postihnuté, je medzi piatym a deviatym rokom života.

Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa rezortu zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná.

Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli.

Na tlačovej konferencii pred Detskou fakultnou nemocnicou v Košiciach o tom informovali zástupcovia nemocnice, Ministerstva zdravotníctva SR a tiež Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.  

Prekročený limit

„V piatok bolo prijatých 12 pacientov, čím sa v podstate prekročil limit celkovo hospitalizovaných detí s touto diagnózou, a to je 33,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič. Ubezpečil však, že zdravotná starostlivosť v nemocnici nateraz nie je ohrozená.

So zástupcami jednotlivých nemocníc si rezort dohodol účinné nástroje, aby v prípade ďalšieho nárastu mali situáciu pod kontrolou. Hlavný hygienik spolu s regionálnym úradom verejného zdravotníctva hľadá účinné nástroje prevencie a riešenia priamo v ohniskách, a to sú marginalizované komunity.

Očkovanie

Štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská ubezpečila, že situácia je v súčasnosti stabilizovaná a nastavujú koordináciu v teréne i v zdravotníckych zariadeniach v Prešovskom a Košickom kraji.

„V pondelok  27. marca bude v Moldave nad Bodvou hlavný hygienik v spolupráci so splnomocnencom vlády pre rómske komunity nastavovať aktívnu imunizáciu priamo v teréne. Budeme hľadať legislatívne možnosti. Môžem potvrdiť, že v tejto chvíli máme dostatok vakcín,“ priblížila Dunajová Družkovská.

Dodala, že situáciu majú pod kontrolou už od decembra, v súčasnosti sa snažia o plošnú imunizáciu, ktorá však musí byť podchytená aj legislatívne.

Hospitalizácie

Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnie v Košiciach Andrej Koman upozornil, že nemocnica pracuje v normálnom režime a bude dodržiavať platný epidemiologický režim, ktorý sa bežnej prevádzky nedotkne.

„Na spoluprácu a pomoc sme vyzvali kolegov z univerzitnej nemocnice, ktorá by vedela poskytnúť starostlivosť vyššej vekovej kategórii pacientov. Prevažná skupina detí, ktoré sú postihnuté, je medzi piatym a deviatym rokom života,“ konkretizoval Koman.

Prednosta kliniky infektológie Pavol Jarčuška dodal, že v súčasnosti sa aktívne vyhľadávajú kontakty, zisťuje sa, či ľudia ochorenie prekonali alebo nie, a následne sa očkuje.

Prevencia

„Hepatitída typu A v detskom veku je v drvivej väčšine pacientov bezpríznaková. Potrebujeme nastaviť systém tak, aby sme predišli čo najväčšiemu počtu novoinfikovaných pacientov nielen v tomto regióne, pretože táto komunita masívne cestuje, blížia sa veľkonočné sviatky, čiže aj v ostatných predovšetkým marginalizovaných skupinách,“ upozornil Jarčuška s tým, že očkovať je možné už dvojročné deti.

Rozhodujúce podľa neho je v rámci prevencie dôsledne si umývať a dezinfikovať ruky a nekonzumovať potraviny, ktoré boli nedostatočne tepelne upravené. Očkovať začnú systémovo v skupinách, kde sú priame kontakty nakazených, a na uliciach, kde je najviac infikovaných. Postupovať chcú aj do marginalizovaných skupín, kde sa ešte ochorenie nevyskytlo.

01 - Modified: 2023-02-25 06:00:00 - Feat.: 0 - Title: Odolnosť populácie proti infekčným ochoreniam sa bude zisťovať každých päť rokov 02 - Modified: 2022-10-05 10:00:00 - Feat.: 0 - Title: HPV: Záujem o očkovanie dvanásťročných detí narástol až dvojnásobne 03 - Modified: 2022-06-27 16:23:36 - Feat.: 0 - Title: Zápaly pečene neznámeho pôvodu u detí: Prípady rastú k tisícke. Desiatky už čakajú na transplantáciu
01 - Modified: 2023-05-09 05:54:30 - Feat.: - Title: Pediatri na Slovensku zaočkovali viac ako 1600 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny 02 - Modified: 2023-04-20 12:10:52 - Feat.: - Title: Detská fakultná nemocnica v Košiciach získala na projektovú prípravu nadstavby 800 000 eur 03 - Modified: 2023-03-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Injekciu nahradila orálna vakcína vo forme sirupu. Nákazlivé ochorenie v Európe vďaka očkovaniu vymizlo 04 - Modified: 2023-01-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik zdôrazňuje potrebu povinného očkovania u detí 05 - Modified: 2022-12-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Bratislavský kraj bude po tretí raz očkovať proti HPV vírusu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 04:31