archív
StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva vydá očakávanú vyhlášku o prerozdelení peňazí budúci týždeň

19.03.2023, 15:30
Autor:
TASRTASR

Ak nedôjde k dohode so zdravotnými poisťovňami, od apríla budú ambulancie s poisťovňami v nezmluvnom vzťahu.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vydá vyhlášku, ktorá stanovuje percento určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti, budúci týždeň. Aktuálne je v štádiu finalizácie. Pre TASR to potvrdili z komunikačného odboru rezortu.

Na jej vydanie čaká Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) či zástupcovia ambulancií, ktorí rokujú so zdravotnými poisťovňami o zmluvných podmienkach na tento rok.

ANS v piatok pripomenula, že aktuálne platné dodatky s poisťovňami nepokrývajú oprávnené nároky nemocníc a platia len do konca marca.

„Ak urýchlene nedôjde ku konkrétnym krokom, ktoré by tieto prísľuby premenili na realitu, bude reálne ohrozený sociálny zmier," upozornila asociácia. 

Platnosť dodatkov končí v marci aj ambulanciám združeným v Zdravite a Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktoré už dlhšie žiadajú dofinancovanie ambulantného sektora. Ak nedôjde k dohode so zdravotnými poisťovňami, od apríla s nimi budú ambulancie v nezmluvnom vzťahu.

Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera mali zmluvy s ambulanciami platné do konca januára. Ich predĺženiu predchádzala dohoda o dofinancovaní sektora o 283 miliónov eur.

ZAP podmienil ďalšie predĺženie do konca marca tým, že zdravotné poisťovne dodržia záväzok deklarovaného medziročného zvýšenia minimálne na úrovni 20 percent.

Súkromná Union zdravotná poisťovňa má platné zmluvy s ambulantnými združeniami rovnako do konca marca, s niektorými ambulantnými lekármi aj dlhšie.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 21:24