Agel SK
StoryEditor

Zvolenskí zdravotníci absolvovali kurz posunkovej reči. Toto je dôvod

16.03.2023, 07:00
Autor:
redred

Kurz posunkovej reči má byť odrazovým mostíkom pre komunikáciu s nepočujúcimi pacientmi.

Zdravotníci z Nemocnice AGEL Zvolen absolvovali počas februára kurz posunkovej reči. Chcú tak byť lepšie pripravení na nepočujúcich či sluchovo znevýhodnených pacientov.

Informovala o tom hovorkyňa Agel Sk Martina Pavliková.

Upozornila, že presná štatistika hovoriaca o tom, koľko je na Slovensku nepočujúcich, neexistuje.

„Odborníci sa zhodujú, že ide o jedno až tri percentá Slovákov, medzi ktorých radíme nielen tých, ktorí sa narodili ako nepočujúci, ale aj sluchovo znevýhodnených a ľudí trpiacich stareckou hluchotou,“ dodala Martina Pavliková.

Podľa nej treba taktiež rozlišovať medzi nepočujúcimi a nedoslýchavými ľuďmi. „Nedoslýchaví majú na rozdiel od nepočujúcich schopnosť počutia, je však znížená, preto často odčítavajú z úst a v obmedzenej miere  využívajú i slová,“ spresnila.

Cieľ kurzu

Problém s komunikáciou však majú nepočujúci, pretože posunkovú reč ovláda stále málo ľudí.

„Cieľom kurzu bolo oboznámiť zdravotníckych pracovníkov so základmi posunkovej reči, ktorá im uľahčí komunikáciu s nepočujúcimi pacientmi. Lekári a sestry, ktorí sa kurzu zúčastnili, boli z rôznych oddelení, čo napovedá, že prichádzajú do kontaktu s nepočujúcimi pacientmi.

Posunky tak dokážu využívať pri priamej komunikácii s pacientmi a lepšie im porozumieť,“ vysvetlila Mgr. Jana Cmarová, lektorka kurzu posunkovej reči z Kresťanského centra pre nepočujúcich na Slovensku.

Odrazový mostík

Toto centrum sídliace v Banskej Bystrici sa zameriava na pomoc sluchovo znevýhodneným a nepočujúcim v rôznych oblastiach od sociálnej, kultúrnej a spoločenskej, až po duchovnú.

Okrem kurzov pre zdravotníkov a dobrovoľníkov sa venujú i rodinným príslušníkom a priateľom sluchovo znevýhodnených, ktorí majú záujem získať základnú posunkovú zásobu.

„Podľa mňa je kurz posunkovej reči odrazovým mostíkom pre komunikáciu s nepočujúcimi. Pri priamom styku, ako napríklad v zdravotníctve, môže byť aj vďaka ovládaniu základných posunkov komunikácia omnoho jednoduchšia, efektívnejšia a často i zásadná pri záchrane životov,“ zhrnula Mgr. Cmarová.

 

 

 

 

01 - Modified: 2023-06-02 05:00:00 - Feat.: - Title: Nemocnica v Zlatých Moravciach zriadila novú ambulanciu pre pľúcne choroby 02 - Modified: 2023-05-31 15:40:54 - Feat.: - Title: Tri zo siedmich nemocníc stále nepodpísali miliónové zmluvy. Je to riziko, priznáva riaditeľ 03 - Modified: 2023-05-29 13:38:44 - Feat.: - Title: Nemocnica v Komárne opakovane získala ocenenie za liečbu mozgových príhod 04 - Modified: 2023-04-30 10:00:38 - Feat.: - Title: Choroby z povolania: Najviac ohrození sú zdravotníci. Možno uznať aj covid 05 - Modified: 2023-04-06 05:00:00 - Feat.: - Title: Predoperačné vyšetrenie by nemalo byť staršie ako dva týždne
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 18:06