V biotechnologickom a biomedicínskom centre Biocev vo Vestci pri Prahe bolo nedávno otvorené laboratórium pre prácu s vysoko infekčnými vírusmi a baktériami.
Ako informoval Biocev na svojej stránke, V Českom centre pre fenogenomiku (Ústav molekulárnej genetiky českej Akadémie vied v centre BIOCEV) bolo 9. marca otvorené nové a najmodernejšie BSL-3 laboratórium pre prácu s vysoko infekčnými vírusmi a baktériami v Českej republike.
„Až bude plne uvedené do prevádzky, zvýši sa úroveň českého výskumu v oblasti infekčných ochorení aj návrhov liečby pre pacientov, a to nielen v Českej republike,“ uvádza sa v tlačovej správe centra.
Laboratóriá BSL-3
Podľa vedúceho Českého centra pre fenogenomiku Radislava Sedláčka, hoci je v Českej republike viacero laboratórií, kde je možné študovať infekčné ochorenia v bunkách, v súčasnosti je veľmi obmedzená možnosť študovať infekcie a ich liečbu in vivo za pomoci zvieracích modelov v režime tzv. úrovne biologickej bezpečnosti 3 (BSL-3).
„Laboratóriá BSL-3 sa používajú na štúdium infekčných agens alebo toxínov, ktoré sa môžu prenášať vzduchom a spôsobovať potenciálne smrteľné infekcie. Do tejto kategórie okrem SARS-CoV-2 patrí napríklad aj vírus žltej zimnice, vírus západonilskej horúčky, venezuelskej konskej encefalitídy, východnej konskej encefalitídy a MERS-CoV,“ dodal.
Nové laboratórium bude slúžiť najmä na predklinické testovanie nových liečivých preparátov na zvieracích modeloch.
Zabezpečenie
Moderným riešením patrí toto výskumné pracovisko k popredným zariadeniam svojho druhu na svete.
Z hľadiska technického zabezpečenia laboratória bola vykonaná inštalácia moderného vzduchotechnického systému a regulácia s filtráciou prívodného aj odvodného vzduchu a tiež chemická dekontaminačná stanica pre odpadovú vodu.
Podľa BIOCEV, spĺňa nová technológia najvyššie nároky na bezpečnosť prevádzky v súlade s českou legislatívou a medzinárodnými odporúčaniami.
„Sprevádzkovanie tohto laboratória zásadne prispeje k zvýšeniu úrovne výskumnej činnosti v oblasti infekčných ochorení a ich potenciálnej liečby nielen v Česku. Služby laboratória môžu využiť vedci z Českej republiky aj zo zahraničia v rámci otvoreného prístupu do veľkej výskumnej infraštruktúry,“ zhrnul Jan Konvalinka, riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie českej Akadémie vied.