tasrTASR
StoryEditor

Prezidentka poverí vedením rezortu zdravotníctva Eduarda Hegera

02.03.2023, 17:35
Autor:
TASRTASR

O sklze pri napĺňaní niektorých míľnikov plánu obnovy počas posledných týždňov častejšie diskutovala s premiérom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverí vedením rezortu zdravotníctva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera. K odobratiu poverenia Vladimírovi Lengvarskému má prísť v piatok (3. 3.). Hlava štátu o tom informovala vo štvrtok.

"Chcem poďakovať ministrovi Lengvarskému za jeho prácu, lebo nastúpil na veľmi ťažký rezort v ešte ťažšom období počas pandémie a urobil veľa dobrých krokov. Faktom je, že nie vo všetkých oblastiach sa darilo rovnako. Pokiaľ ide o napĺňanie míľnikov plánu obnovy, dlhodobejšie tam registrujeme isté problémy," skonštatovala prezidentka, ktorá sa vo štvrtok stretla s Hegerom a neskôr aj s Lengvarským.

Ako uviedla, o sklze pri napĺňaní niektorých míľnikov plánu obnovy počas posledných týždňov častejšie diskutovala s premiérom. Zdôraznila, že on má plnú zodpovednosť za kontrolu a napĺňanie plánu obnovy. Rešpektovala preto jeho návrh na personálnu zmenu.

Poverenie

Oneskorenie pri napĺňaní plánu pripustil podľa hlavy štátu aj Lengvarský. Premiér a minister však podľa nej vidia rôzne príčiny tohto stavu. Uviedla tiež, že nie je sudcom ani rozhodcom, aby mohla povedať, na ktorej strane interpretácie reality je väčší alebo menší kus pravdy.

Poverenie sa podľa svojich slov rozhodla dať do najvyšších exekutívnych rúk, keďže ide o závažný a citlivý rezort. "Znamená to, že pán premiér bude mať plnú zodpovednosť za riešenie plánu obnovy, ale samozrejme za celý rezort spolu s odborným tímom a plánom, ktorý mi dnes pomerne vyčerpávajúco predstavil," vyhlásila Čaputová.

image

Krajčího ľudia potopili Lengvarského. Ide o pomstu?

Pripomenula, že vzhľadom na vládnutie dočasne poverenej vlády nemôže vymenovať nového ministra, ale iba poveriť vedením rezortu niektorého z členov vlády. Heger je už poverený aj riadením rezortu financií.

K vymenovaniu úradníckej vlády prezidentka pristúpi v prípade závažného zlyhania vlády. Považuje za dobrý signál, že Heger ako šéf kabinetu koná v prípade situácie, ako je napríklad teraz v rezorte zdravotníctva.

"Počkám si pár dní alebo týždňov, aby sme videli ten výsledok, či dochádza k náprave alebo nie. Ak by nedochádzalo, som pripravená vymenovať úradnícku vládu," povedala.

Naďalej trvá na tom, že júnový termín predčasných volieb by bol lepší ako septembrový. Rešpektuje však, že poslanci sa na ňom nedohodli.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 07:28