tasrTASR
StoryEditor

Pediatri žiadajú odbremeniť od byrokracie. Rezort zdravotníctva tvrdí, že to rieši

23.02.2023, 07:00
Autor:
TASRTASR

Pediatri okrem iného navrhujú, aby neprítomnosť žiaka ospravedlňoval jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia.

Primárni pediatri žiadajú odbremeniť od byrokracie. V otvorenom liste, pod ktorý sa ich podpísalo 118, upozorňujú na potrebu prehodnotenia legislatívy.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že situáciou sa dlhodobo zaoberá. K zmene možno podľa neho pristúpiť až po dohode zainteresovaných strán. Komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení je otvorený aj rezort školstva.

"Vzhľadom na kritický nedostatok primárnych pediatrov a zlé vyhliadky na zvýšenie ich stavu v blízkej, ale aj ďalekej budúcnosti je absolútne nevyhnutné v záujme zachovania základnej zdravotnej starostlivosti o deti odbremeniť naše ambulancie o agendu, ktorá nám neprináleží a ostáva v našej kompetencii z historických dôvodov," uviedli pediatri v liste, ktorý TASR poskytla lekárka Tatiana Speváková.

Najviac trpí pacient

Lekári zdôraznili, že ich zapájanie do činností, ktoré by mali byť v kompetencii rodiča alebo sociálnych pracovníkov, je finančne neefektívne a pôsobí neatraktívne pre mladých lekárov.

"Najviac však týmto mrhaním trpí pacient, pretože prichádzame do stavu, keď sa nemáme čas postarať o choré deti v dôsledky samoúčelného papierovania," vyhlásili.

image

Šéfka pediatrov: Sestra by mala vedieť vyšetriť dieťa pri preventívnej prehliadke. Inak to nezvládneme

Pediatri okrem iného navrhujú, aby neprítomnosť žiaka ospravedlňoval jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia. Chcú, aby škola mohla vyžadovať lekárske potvrdenie iba vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch.

Žiadajú tiež, aby nemuseli vystatovať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik.

Rezort zdravotníctva pre TASR uviedol, že situáciu dlhodobo rieši spoločne s jeho hlavnou odborníčkou pre oblasť pediatrie Elenou Prokopovou.

Ospravedlňovanie

Ustanovenie o ospravedlňovaní dieťaťa alebo žiaka rodičom na dobu troch dní vníma z pohľadu aplikačnej praxe ako neuspokojivé.

Pripomenul, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už vlani žiadal, aby sa ospravedlňovanie žiakov dlhodobo upravilo ako počas mimoriadnej situácie súvisiacej s COVID-19.

Téma je podľa neho nadrezortnou a k dohode možno pristúpiť až po dohode všetkých strán. "Spoločným cieľom je totiž nielen zmena aktuálneho stavu, ale vyriešenie otázky komplexne, teda takou úpravou, ktorá bude vyhovovať všetkým stranám - deťom, rodičom, pediatrom aj školám," priblížil.

image

Kto bude vychovávať nových pediatrov? Rezidentské štúdium má po úprave pokračovať

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pre TASR potvrdilo, že je otvorené komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení.

"Vzhľadom na to, že ide o nadrezortnú tému, rezort školstva ju bude komunikovať s MZ SR a hľadať riešenie, ktoré bude vhodné pre všetky strany, teda pre školy, pediatrov, ako aj pre žiakov a rodičov," dodalo.

01 - Modified: 2023-02-20 17:18:30 - Feat.: 0 - Title: Kto bude vychovávať nových pediatrov? Rezidentské štúdium má po úprave pokračovať 02 - Modified: 2023-02-19 11:12:07 - Feat.: 0 - Title: Šéfka pediatrov: Sestra by mala vedieť vyšetriť dieťa pri preventívnej prehliadke. Inak to nezvládneme 03 - Modified: 2022-10-17 07:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ministerstvo už má prvé žiadosti o dotácie na nové ambulancie
01 - Modified: 2024-03-06 13:01:36 - Feat.: - Title: MZ SR zriadi Radu pre rozpočet verejného zdravotného poistenia 02 - Modified: 2023-04-05 16:29:48 - Feat.: - Title: Ambulancie sú pred kolapsom. Neboli prioritou, hovoria odborníci 03 - Modified: 2023-04-04 17:15:15 - Feat.: - Title: Budeme mať viac pediatrov? Slovensko zjednodušilo podmienky na uznanie vzdelania pediatrov z Ukrajiny i z tretích krajín 04 - Modified: 2023-02-19 11:12:07 - Feat.: - Title: Šéfka pediatrov: Sestra by mala vedieť vyšetriť dieťa pri preventívnej prehliadke. Inak to nezvládneme 05 - Modified: 2023-02-08 14:44:44 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva: Od októbra sa budú môcť lekári prihlásiť do rezidentského štúdia do všetkých odborov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 08:18