StoryEditor

Na klinike hematológie a onkológie v Bratislave zmodernizujú oddelenie pre veľké deti

18.02.2023, 16:00
Autor:
TASRTASR

Šanca, že dieťa s onkologickým ochorením vyzdravie, je na Slovensku 80- až 85-percentná.

Na Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO) v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) plánujú zmodernizovať oddelenie pre veľké deti.

Za projektom komplexnej prestavby oddelenia stojí nezisková organizácia Deťom s rakovinou, ktorá pred časom zmodernizovala oddelenie pre malé deti.

Nedávnym presunutím pracoviska pôvodnej lekárne na riedenie cytostatík sa na klinike uvoľnili priestory, v ktorých by mali vzniknúť ďalšie pacientske izby, tentoraz pre staršie deti. Na oddelení tak pribudnú dve až tri izby.

Súčasťou modernizácie oddelenia je vybudovanie centrálneho monitoringu, v rámci ktorého má byť každá posteľ napojená na monitor. Tak bude môcť zdravotná sestra sledovať vitálne funkcie pacienta aj na diaľku.

Realizácia projektu si bude vyžadovať investíciu vo výške 1,8 milióna eur.

Špecializované pracovisko

"Prestavba oddelenia veľkých detí je pre nás ďalšou obrovskou výzvou najmä pre objem financií, ktoré si vyžiada. Skúsenosti sme získali už pri realizácii projektu oddelenia malých detí, presne vieme, čo to zahŕňa a čo môžeme ešte vylepšiť," poznamenala riaditeľka Deťom s rakovinou Katarína Bagľašová.

Šanca, že dieťa s onkologickým ochorením vyzdravie, je na Slovensku podľa prednostky Kliniky detskej hematológie a onkológie a predsedníčky správnej rady organizácie Deťom s rakovinou Alexandry Kolenovej 80- až 85-percentná.

Podľa nej sú tieto výsledky rovnaké ako v západných krajinách. Práve nedávne otvorenie špecializovaného pracoviska Národného ústavu detských chorôbna bezpečnú prípravu a podávanie liečiv umožní klinike priblížiť sa k svetovým štandardom.

"Tým, že podávame takúto liečbu a ukazujeme, že naši pacienti majú takéto výsledky, sme prijímaní do nových, tzv. akademických klinických skúšaní. Sme pozývaní a spĺňame štandard," zdôraznila Kolenová.

Priblížila, že ich pacienti, napríklad s leukémiou, sa už štyri roky liečia úplne rovnako ako pacienti vo Viedni, Berlíne, Zürichu, Prahe, Izraeli či Sydney.

01 - Modified: 2023-05-24 05:00:00 - Feat.: - Title: Východoslovenský onkologický ústav sa bude modernizovať 02 - Modified: 2023-05-06 10:07:55 - Feat.: - Title: Veľký prehľad o detskej laboratórnej diagnostike na Slovensku 03 - Modified: 2023-04-21 12:50:41 - Feat.: - Title: V Bratislave dostalo dieťa so sklerózou multiplex nový typ liečby 04 - Modified: 2023-04-21 10:04:42 - Feat.: - Title: Títo lekári na Slovensku chýbajú najviac 05 - Modified: 2023-04-20 16:25:44 - Feat.: - Title: Naschvál neprijímame lekárov? Je to nezmysel, tvrdia nemocnice
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
24. máj 2023 15:18