tasrTASR
StoryEditor

Minister zdravotníctva: Od októbra sa budú môcť lekári prihlásiť do rezidentského štúdia do všetkých odborov

08.02.2023, 15:30
Autor:
TASRTASR

Podľa hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast by sa mal rezort rýchlo zaktivizovať, zvolať k téme diskusiu so všetkými zúčastnenými a prijať zmeny, aby bol program opäť aktívny a plnil svoju úlohu.

Viacerí odborníci kritizujú pozastavenie prijímania nových rezidentov v niektorých odboroch, poukazujú najmä na pediatriu. Kritizujú tiež iné zásahy Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR do rezidentského štúdia.

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizuje, že od októbra sa budú môcť lekári prihlásiť do rezidentského štúdia opäť do všetkých odborov. Predchádzať tomu má odborná diskusia a úprava systému.

Hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast a zástupkyňa Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Elena Prokopová upozornila na už aktuálny nedostatok pediatrov. Podotkla, že rezidentské štúdium bolo podstatným opatrením pri reforme primárnej starostlivosti.

"Rezidentský program znamená, že vieme v čo v najkratšej dobe vyvzdelávať pediatra, aby bol schopný a použiteľný v systéme," vysvetlila.

Chýbajú pediatri

Súhlasia s ňou aj lekár a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

"Už dnes nám v rámci BBSK chýba 12 pediatrov. Je to 14 000 malých pacientov, ktorí nedokážu mať včasnú ambulantnú starostlivosť alebo musia dochádzať ďaleko," upozornil Lunter.

image

Ondrej Lunter: I keď máme na štyri mesiace dopredu vybookované termíny, ambulancia je v strate. Takto vyzerajú platby od zdravotných poisťovní

Szalay dodal, že v najohrozenejšom okrese v BSK, v Malackách chýba 18 pediatrov. Lunter poukazuje aj na to, že pri nefungujúcom ambulantnom sektore nemožno robiť ani reformy v nemocniciach.

Zhodujú sa, že nemalo dôjsť k pozastaveniu programu, ale k jeho prenastaveniu. "Výbor odbornej spoločnosti je presvedčený, že správnou cestou by bola náprava deformácií programu a jeho optimalizácia, nie jeho zastavenie," podotkla Prokopová.

Všetci traja kritizujú aj to, že ministerstvo prijalo v súvislosti so štúdiom nevýhodné legislatívne úpravy na základe návrhu Lekárskeho odborového združenia, ktoré vopred neboli komunikované.

Poukazujú najmä na fakt, že lekári sa môžu zamestnať len v nemocnici.

Okamžitá diskusia

Podľa Prokopovej by sa mal rezort rýchlo zaktivizovať, zvolať k téme diskusiu so všetkými zúčastnenými a prijať zmeny, aby bol program opäť aktívny a plnil svoju úlohu.

"Pozastavenie rezidentného programu je síce smutné, ale na druhej strane, keď si predstavím, že by mal byť spustený program, ktorý je nevýhodný, nevykonateľný alebo má množstvo problémov, tak jeho pozastavenie v celom kontexte nehodnotím až tak negatívne," podotkla Prokopová.

Lengvarský zdôraznil, že rezort zrušil jeden termín prihlasovania vo februári, ktorý nebol príliš využívaný. "Za posledných deväť rokov sa sumárne prihlásilo 35 ľudí, v minulom roku to bolo päť ľudí," podotkol.

image

Rezidentské miesta sú škrtnuté. Záujemcom ponúkli len odbor všeobecné lekárstvo, dôvodom sú peniaze

Je podľa neho potrebné upraviť systém tak, aby bol výhodný pre všetkých a s ohľadom na efektívne využívanie prostriedkov štátneho rozpočtu.

"V pláne legislatívnych úloh je úprava rezidentného štúdia. Chcel by som ubezpečiť, že v októbri ho spustíme po odbornej diskusii či už s lekárskymi fakultami alebo odbornými spoločnosťami. Aj na ich podnet to bolo vo februárovom termíne pozastavené," dodal.

Do rezidentského štúdia sa aktuálne lekári môžu prihlásiť len do špecializačného odboru všeobecné lekárstvo. Prijímanie ostatných špecializácií, ako sú pediatria, gynekológia, kardiológia, chirurgia či anestéziológia je pozastavené.

Dôvodom je podľa rezortu zdravotníctva aktuálne prebiehajúca validácia rozpočtu a optimalizácia využitia finančných zdrojov. Lekári sa môžu do rezidentského štúdia zaradiť vždy k 1. októbru alebo k 1. februáru.

01 - Modified: 2023-02-03 17:06:31 - Feat.: 0 - Title: Ondrej Lunter: I keď máme na štyri mesiace dopredu vybookované termíny, ambulancia je v strate. Takto vyzerajú platby od zdravotných poisťovní 02 - Modified: 2023-02-08 10:23:22 - Feat.: 0 - Title: Rezidentské miesta sú škrtnuté. Záujemcom ponúkli len odbor všeobecné lekárstvo, dôvodom sú peniaze 03 - Modified: 2023-01-31 10:44:39 - Feat.: 0 - Title: Kto dal lekárskym odborárom mandát na riešenie bodov, ktoré nemajú charakter práv podľa zákona o odboroch? 04 - Modified: 2023-01-14 09:08:41 - Feat.: 0 - Title: Pediatrička Dominika Senková: Od vlastnej praxe ma odrádza priveľa administratívy
01 - Modified: 2023-05-18 15:33:17 - Feat.: - Title: Operácie do dvoch týždňov, platy podľa spokojnosti pacientov. Ktoré plány v zdravotníctve ostali iba na papieri? 02 - Modified: 2023-05-02 13:34:18 - Feat.: - Title: Komora lekárov: Podmienky financovania lekárskych fakúlt treba jasne zadefinovať 03 - Modified: 2023-04-12 16:20:53 - Feat.: - Title: Nemocnice majú do konca mája čas na zaslanie požiadaviek na zmenu doplnkových programov 04 - Modified: 2023-04-05 16:29:48 - Feat.: - Title: Ambulancie sú pred kolapsom. Neboli prioritou, hovoria odborníci 05 - Modified: 2023-04-04 17:15:15 - Feat.: - Title: Budeme mať viac pediatrov? Slovensko zjednodušilo podmienky na uznanie vzdelania pediatrov z Ukrajiny i z tretích krajín
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 18:10