archív
StoryEditor

Pri viacerých špecializáciách neprijímajú nových rezidentov

03.02.2023, 14:26
Autor:
TASRTASR

Po opätovnom rozšírení rezidentského štúdia o ďalšie špecializačné odbory môžu lekári prestúpiť a pokračovať v štúdiu v tom istom odbore ako rezidenti.

Do rezidentského štúdia sa aktuálne lekári môžu prihlásiť len do špecializačného odboru všeobecné lekárstvo. Prijímanie ostatných špecializácií, ako sú pediatria, gynekológia, kardiológia, chirurgia či anesteziológia je pozastavené.

Rozhodnutie sa má prehodnotiť v októbri. Pre TASR to potvrdili z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Upozornil na to Denník N.

"Od 1. februára sa umožňuje zaraďovanie lekárov do rezidentského štúdia len v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. K predmetnému rozhodnutiu MZ SR pristúpilo najmä z dôvodu aktuálne prebiehajúcej validácie rozpočtu a optimalizácie využitia finančných zdrojov," uviedli pre TASR z komunikačného oddelenia rezortu.

Možnosť prestupu

Ministerstvo podotklo, že zmenu odkomunikovalo so všetkými vzdelávacími ustanovizňami, ktorých sa týka.

"Tie následne individuálne odkomunikovali so záujemcami o zaradenie do rezidentského štúdia do ‘iných‘ špecializačných odborov, že lekári majú stále možnosť zaradenia do ‘iných‘ špecializačných odborov mimo rezidentského štúdia," doplnilo.

Po opätovnom rozšírení rezidentského štúdia o ďalšie špecializačné odbory môžu lekári prestúpiť a pokračovať v štúdiu v tom istom odbore ako rezidenti.

"Doba absolvovanej časti špecializačného štúdia mimo rezidentského štúdia im bude automaticky započítaná," ozrejmil rezort.

Ministerstvo zdravotníctva dodalo, že má v pláne úpravu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve s dôrazom na aktualizáciu a inováciu rezidentského štúdia.

01 - Modified: 2023-05-29 05:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy: Najvyšší kontrolný úrad plánuje preveriť agendu rezortu zdravotníctva 02 - Modified: 2023-05-25 16:07:35 - Feat.: - Title: Nedostatok liekov riešia pacienti rôzne. Zháňajú ich v zahraničí alebo ich prestanú užívať 03 - Modified: 2023-05-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Zmluvy s nemocnicami podpíšeme budúci týždeň, zaznelo pred dvomi mesiacmi. Dodnes nie je nič isté 04 - Modified: 2023-03-13 14:40:33 - Feat.: - Title: Jednotné a národné uniformy pre sestry: O tom, ako budú vyzerať, majú rozhodnúť skúsenosti z praxe 05 - Modified: 2023-02-16 17:17:50 - Feat.: - Title: Nový spôsob počítania praxe: Platy zdravotníkov sa môžu zvyšovať dvakrát do roka
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 20:46