UNB
StoryEditor

Neurochirurgovia z Bratislavy dosiahli svetový úspech. Predstavili nový spôsob operácie chrbtice

31.01.2023, 15:00
Autor:
redred

Medzinárodný úspech našich lekárov Neurochirurgickej kliniky v Nemocnici Ružinov (Univerzitná nemocnica Bratislava)

Neurochirurgia v Nemocnici Ružinov (Univerzitná nemocnica Bratislava) exportuje vlastnú operačnú metódu aj do zahraničia.

Lekári z Neurochirurgickej kliniky SZU, UNB v Nemocnici Ružinov (UNB) prezentovali vlastnú operačnú metódu driekovej chrbtice na medzinárodných kongresoch a techniku operácie boli dokonca predviesť svojim kolegom na prestížnej klinike v Nemecku.

Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

„Niet pochýb o tom, že naši lekári svojimi schopnosťami dosahujú celosvetovú úroveň a pomáhajú tak nielen našim pacientom, ale aj pacientom z celého sveta. Ďakujem lekárom z Neurochirurgickej kliniky v Ružinove za ich aktívny prístup a skvelú prezentáciu našej nemocnice v celosvetovom meradle.

Mojou snahou je neustále zlepšovať podmienky, ktoré budú viesť k podpore práve týchto lekárov, ktorí svojim aktívnym prístupom a snahou o inováciu v medicíne pomáhajú našim pacientov,“ povedal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava, MUDr. Alexander Mayer, PhD., MPH, MHA.

Nová metóda

Nová operačná metóda kombinuje výhody mikrochirurgie, intraoperačného 3D zobrazovania, neuronavigácie a perkutánnej techniky pri dekompresívno-stabilizačných operáciách na driekovej chrbtici.

„Vďaka zásadnej modifikácii metódy známej ako MIDLIF (midline lumbar interbody fusion) je možné zákrok realizovať v menej invazívnej forme. To má za následok skoršiu mobilizáciu pacienta po operácii, menšia rana sa lepšie hojí, menej bolí a pacient má aj po operácii kde je potrebné implantovať stabilizačnú montáž so skrutkami šancu ísť už na tretí, alebo štvrtý deň domov,“ prezentuje svoju vlastnú inováciu neurochirurg, MUDr. Benedikt Trnovec.

Metódu si osvojili aj niektorí ďalší kolegovia z Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ružinov, medzi nimi aj mladý lekár, MUDr. Peter Hudák.

Medzinárodná prezentácia

Obaja lekári spolu prezentovali vlastnú operačnú techniku na globálnych spinálnych kongresoch v Paríži, Las Vegas a európskom neurochirurgickom kongrese v Belehrade.

„Na týchto podujatiach sme stretli aj mojich bývalých kolegov z Nemecka, ktorých táto metóda zaujala. Pozvali nás ju predviesť na Univerzitnú Kliniku v Augsburgu,“ vysvetľuje autor metódy MUDr. Benedikt Trnovec.

Spoločne tak aj s kolegom z ružinovskej neurochirurgie MUDr. Petrom Hudákom prezentovali koncom vlaňajšieho roka svoj inovatívny prístup a realizovali ním operáciu priamo na Klinike v Nemecku.

Dynamický tím

Spolupráci obidvoch kliník sa teší aj prednosta Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ružinov MUDr. Milan Liška PhD., MPH: „Vďaka mladému, dynamickému tímu našej kliniky a kvalitnému technickému vybaveniu nielenže držíme krok v svetových trendoch smerujúcich k miniinvazívnym prístupom, ale ich svojou malou mierou aj spoluvytvárame.

Na pracovisku sa dnes už rutinne vykonávajú nielen mikrochirurgické, ale aj endoskopické operácie chrbtice.

Dôraz kladieme na osvojení si týchto moderných metód u všetkých našich, aj začínajúcich mladých lekárov.“

Pracovisko neurochirurgie v Ružinove Ružinov len nedávno oslávilo svoje tretie narodeniny, za krátky čas sa však úspešne etablovala. Dnes patrí svojím spektrom a počtom zákrokov k vedúcim pracoviskám na Slovensku.

 

01 - Modified: 2023-04-21 10:04:42 - Feat.: - Title: Títo lekári na Slovensku chýbajú najviac 02 - Modified: 2023-04-19 16:17:17 - Feat.: - Title: V Nemocnici svätého Cyrila a Metoda zmodernizovali ORL prístroje 03 - Modified: 2023-04-01 10:42:08 - Feat.: - Title: Ďalší zvrat v kauze Rázsochy? Hegerov rezort navrhuje vypustiť výstavbu novej nemocnice z plánu obnovy 04 - Modified: 2023-03-09 14:30:00 - Feat.: - Title: Dôvera: Pacienti najlepšie hodnotia nemocnice v Ružomberku a Partizánskom 05 - Modified: 2023-03-01 15:47:03 - Feat.: - Title: V Bratislave úspešne operovali pacienta s raritným ochorením mozgu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. jún 2023 13:43