tasr
StoryEditor

Bez dofinancovania ambulancií zavedú niektoré od februára kompenzačné poplatky

13.01.2023, 13:30
Autor:
TASRTASR

Podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska je okamžite potrebné dofinancovať ambulantný sektor sumou minimálne 320 miliónov eur z "nezmyselnej finančnej rezervy" ministerstva financií.

Ak vláda nedofinancuje ambulantný sektor, členovia Asociácie súkromných lekárov (ASL) od 1. februára zavedú poplatky pre pacientov na pokrytie prevádzkových nákladov.

Pre TASR to potvrdil prezident asociácie Marián Šóth. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) zatiaľ žiada členov o trpezlivosť. Verí, že vláda dodrží sľub a dofinancuje ambulantný sektor.

Asociácia súkromných lekárov svojich členov v piatok informovalo, ako majú v prípade nedofinancovania sektora od 1. februára postupovať. Suma prípadného poplatku je podľa Šótha individuálna.

"Zatiaľ by mala byť podobná ako pri ústavnej a ambulantnej pohotovostnej službe, čiže od dvoch do desiatich eur," priblížil.

Asociácia aktuálne čaká na oficiálne stanovisko rezortu zdravotníctva a zverejnenie vyhlášky o prerozdeľovacom mechanizme pre zdravotné poisťovne.

"To má termín 15. januára," priblížil Šóth. "Všetci sa tvária, že pacient nemá platiť, ale bohužiaľ, nám energie nikto neuhradí," dodal.

Rokovania

Zväz ambulantných poskytovateľov pripomína, že situácia je naozaj kritická a žiada si urýchlené riešenie. "Očakávame, že vláda dostojí sľubom, ktoré sme dostali a nájde prostriedky na dofinancovanie a riešenie energetickej krízy v ambulantnom sektore tak, aby sme mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť aspoň na takej úrovni ako doposiaľ," uviedla výkonná riaditeľka zväzu Naďa Trenčanská Bedušová.

Podotkla, že naďalej prebiehajú rokovania na úrovni Ministerstva zdravotníctva SR aj na úrovni zdravotných poisťovní.

"Naši členovia sa teda zatiaľ snažia situáciu preklenúť pomocou rôznych krátkodobých úverov a čakajú na výsledky našich jednaní," ozrejmila.

image

Ambulantný sektor stále nepozná riešenie vysokých cien energií

Otázka zavádzania spoluúčasti pacienta podľa Trenčanskej Bedušovej nateraz nie je pre ZAP prioritou.

"Považujeme to za krajné riešenie, ktoré naviac bez úpravy legislatívy nie je možné. Máme za to, že by tejto téme mala predchádzať široká diskusia. Je dôležité, aby táto zodpovednosť nezostala na pleciach našich poskytovateľov, ale aby za ňu do veľkej miery prebral zodpovednosť samotný štát," doplnila.

"Nečinnosť vlády SR hrozí rozpadom štandardného fungovania ambulancií už v najbližších týždňoch a nekontrolovateľnou špirálou chaotického vyberania poplatkov," upozornila prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Pripomína, že do ukončenia zmlúv ambulantných poskytovateľov v zdravotných poisťovniach zostávajú tri týždne. "A zase sa hasí všetko na poslednú chvíľu - bez plánu, bez vízie, bez komunikácie," dodala.

Bremeno energií

Podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska je okamžite potrebné dofinancovať ambulantný sektor sumou minimálne 320 miliónov eur z "nezmyselnej finančnej rezervy" ministerstva financií.

Od ministerstva zdravotníctva zároveň požaduje vyhotovenie vyhlášky týkajúcej sa regulácie poplatkov v súlade s platnou legislatívou. "Skončí sa tak poplatková ‘džungľa‘, ktorá dáva priestor nekalým praktikám," skonštatovala Palušková.

Rezorty financií a zdravotníctva zároveň podľa nej musia bez odkladu pripraviť legislatívny návrh na kompenzácie poplatkov pre konkrétne skupiny občanov, ktorí ich z objektívnych dôvodov nebudú môcť uhradiť.

image

Prečo hrozí zánik ambulancií. Aké sú reálne náklady na ich prevádzku?

Podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska je tiež potrebné bezodkladne v súlade s reálnymi a realizovateľnými štandardmi poskytovania zdravotnej starostlivosti stanoviť obsah, rozsah a nárok pacienta v rámci systému.

O aktuálnej situácii v ambulantnom sektore v utorok (12. 1.) diskutovali prezidentka SR a dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

"Minister mi potvrdil, že sa o riešenie usiluje a v najkratšom možnom čase ho preberie s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom," informovala hlava štátu.

Bremeno drahých energií a zvýšených nákladov ambulancií podľa nej nemôže spadnúť na plecia pacientov.

01 - Modified: 2023-01-12 16:52:52 - Feat.: 0 - Title: Dve miliardy. Toľko má zaplatiť štát za dôchodcov, deti, nezamestnaných a ďalšie zraniteľné skupiny 02 - Modified: 2023-01-11 18:28:12 - Feat.: 0 - Title: Ambulantný sektor stále nepozná riešenie vysokých cien energií 03 - Modified: 2023-01-10 13:27:22 - Feat.: 0 - Title: Desiatky ambulancií zaviedli pri vyšetrení poplatky na kompenzáciu nákladov 04 - Modified: 2023-01-16 08:46:57 - Feat.: 0 - Title: Prečo hrozí zánik ambulancií. Aké sú reálne náklady na ich prevádzku a prečo musia lekári vyberať poplatky? 05 - Modified: 2022-09-23 16:10:45 - Feat.: 0 - Title: Prezident Asociácie súkromných lekárov: Ak štát nezabezpečí peniaze pre ambulancie, možnosťou sú úhrady od pacientov
01 - Modified: 2023-05-26 07:36:26 - Feat.: - Title: Pacienti nemusia cestovať za receptom, je to demagógia, tvrdí prezidentka spoločnosti všeobecných lekárov 02 - Modified: 2023-04-06 19:42:43 - Feat.: - Title: Komentáre k novej vyhláške: Uhasili sme malý požiar, prisľúbené riešenie neprišlo, suma nekryje všetky náklady 03 - Modified: 2023-03-22 20:50:54 - Feat.: - Title: Čo očakávajú zdravotníci od krízového manažéra Michala Palkoviča na čele rezortu? 04 - Modified: 2023-02-22 13:40:19 - Feat.: - Title: Prečo väčšina ambulancií nedostane z dotácií za zvýšené ceny elektriny a plynu ani euro 05 - Modified: 2023-01-12 15:39:27 - Feat.: - Title: Prezidentka: Bremeno zvýšených nákladov ambulancií nemôže spadnúť na pacientov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 06:22