StoryEditor

Zdravotníctvo vlani sprevádzal chaos vo financovaní a v prijímaní zákonov, upozorňuje analytik

06.01.2023, 14:00
Autor:
TASRTASR

Za najväčšie výzvy zdravotníctva v roku 2022 považuje protest lekárskych odborárov, plnenie krokov a míľnikov plánu obnovy či práce na optimalizácii siete nemocníc.

Zdravotníctvo v minulom roku sprevádzal chaos vo financovaní a v prijímaní legislatívy. Pre TASR to uviedol riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

"Čo platilo ráno, neplatilo večer. Jedno odporovalo druhému, komunikácia viazla," skonštatoval.

Za najväčšie pozitívum považuje prijatie liekového zákona, ktorý umožnil vstup väčšieho počtu inovatívnych liekov na trh a vyššiu penetráciu generík a biosimilárov.

Podotkol, že niektoré kroky vlády boli ideologicky motivované nedôverou v súkromný sektor v zdravotníctve.

Výzvy

"To viedlo k snahám o centralizáciu, zle nasmerovanú reguláciu a paternalizmus vrátane finančného dotovania štátnych zdravotníckych zariadení a štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne," priblížil Zachar.

Za najväčšie výzvy zdravotníctva v roku 2022 považuje protest lekárskych odborárov, plnenie krokov a míľnikov plánu obnovy či práce na optimalizácii siete nemocníc.

Výzvou podľa neho bola aj otázka, ako systémovo čeliť problémom v ambulantnej sfére a pri vzdelávaní zdravotníkov.

Vyzdvihol aj pokrok v DRG systéme. Rezort bol podľa neho aj tento rok negatívne ovplyvnený pandémiou koronavírusu a jej následkami.

Najväčšou výzvou tohto roka podľa Zachara bude, aby z nárastu zdrojov v sektore a platov zdravotníkov pocítil prínos aj pacient.

Plán obnovy

Za dôležité považuje i napĺňanie míľnikov z plánu obnovy, najmä čo sa týka časového hľadiska výstavby nových nemocníc a pavilónov.

Veľkou výzvou ďalej podľa neho bude, či sa nájdu dostatočné peniaze pre ambulantný sektor a na vstup nových liekov na trh.

"Bohužiaľ, stále sa opakovanou výzvou bude, s akými dlhmi a stratami budú hospodáriť štátne nemocnice a štátna VšZP," doplnil.

Pripomenul, že by sa tiež mali zbierať a vyhodnocovať dáta optimalizovanej siete nemocníc a systém DRG by mal postúpiť vyššie o ďalší stupienok.

Okrem toho je podľa Zachara nutné začať systémovo riešiť, ako bude spoločnosť reagovať na rôzne dlhodobé neudržateľnosti (finančné, kapacitné, kvalitatívne) zdravotníckeho systému pri rastúcich nárokoch, rastúcom starnutí obyvateľstva a obmedzených zdrojoch. Podotkol, že to neplatí len na budúci rok.

01 - Modified: 2023-03-23 11:11:39 - Feat.: - Title: Výrazné zmeny v pláne obnovy: Viac peňazí pre nemocnice, dotácie dostanú nielen všeobecné ambulancie 02 - Modified: 2023-03-22 17:11:05 - Feat.: - Title: Nové sanitky z plánu obnovy nebudú. Je to zlá správa pre pacientov aj záchranárov, tvrdí komora 03 - Modified: 2023-03-22 20:09:35 - Feat.: - Title: Heger povedal jasne: Peniaze z plánu obnovy neboli určené len pre štátne nemocnice 04 - Modified: 2023-03-21 17:05:56 - Feat.: - Title: Union ZP vníma stanovisko Úradu pre dohľad k cenám výkonov ako kritiku, v Dôvere ho nechápu 05 - Modified: 2023-03-09 16:48:14 - Feat.: - Title: Ťažia z plánu obnovy len súkromné nemocnice? Väčšina patrí župám a štátu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. marec 2023 17:22