Ilustračné foto
StoryEditor

Košická fakulta má nový mikroskop. Pomôže vyvíjať biomateriál na regeneráciu kosti a chrupky

18.12.2022, 18:00
Autor:
TASRTASR

Pracovisko anatómie používa na testovanie biomateriálov oplodnené kuracie a prepeličie vajcia.

Katedra morfologických disciplín Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach získala nový fluorescenčný mikroskop.

Na pracovisku anatómie sa vďaka novému prístroju za takmer 35.000 eur o významný krok dopredu posunie výskum a vzdelávanie v oblasti používania alternatívnych zvieracích modelov a metód. Hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková informovala, že mikroskop získali vďaka finančnému daru z dvoch nadácií. Využívať sa bude pri vývoji a testovaní inovatívnych biomateriálov určených na použitie v biomedicíne na regeneráciu kosti a chrupky človeka, resp. zvieraťa.

Pracovisko anatómie na spomínanej katedre používa na testovanie biomateriálov oplodnené kuracie a prepeličie vajcia. "Tento alternatívny model je medzistupňom testovania materiálov medzi in vitro (v skúmavke) a in vivo (zaživa) modelmi," objasnila hovorkyňa s tým, že tak kopíruje súčasný vedecký trend náhrady experimentálnych zvierat.

Tým podstatne znižuje ich celkový počet vo výskume. Okrem toho tento model dokáže predpovedať správanie sa materiálu v živom organizme, a tak vyhodnotiť vhodnosť jeho použitia v humánnej alebo veterinárnej praxi.

"Nový mikroskop významnou mierou prispeje k podpore využívania vtáčieho modelu ako alternatívnej zvieracej metódy testovania biomateriálov na našej univerzite. Takýto prístup testovania materiálov je na Slovensku jedinečný. Podpora implementácie inovatívnych metodík v biomedicínskom výskume významne zlepší konkurencieschopnosť slovenskej vedy v tejto oblasti v porovnaní so zahraničnými pracoviskami a skvalitní tiež vzdelávací proces na UVLF v Košiciach," objasnila Eva Petrovová z Katedry morfologických disciplín.

Očakáva, že vďaka novým technickým možnostiam sa zvýši účasť katedry v domácich a medzinárodných výskumných projektoch, pracovisko získa nové patenty a udrží si a pritiahne mladé vedecké talenty zo SR aj zahraničia.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 12:36