TASR
StoryEditor

Vodičom dopravnej a záchrannej zdravotnej služby stabilizačný príspevok nepatrí, hovoria o diskriminácii

15.12.2022, 08:30
Autor:
(mt)(mt)

Opakuje sa situácia spred roka, kedy vodiči sanitiek nedostali schválenú covidovú odmenu 350 eur.

Medzi povolaniami, ktoré majú nárok na vyplatenie päťtisícového stabilizačného príspevku, nie sú vodiči dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby. Asociácia dopravnej zdravotnej služby to považuje za diskriminačné. Toto rozhodnutie podľa nej môže znamenať zvýšený odchod personálu dopravnej zdravotnej služby a ohroziť tak jej fungovanie.

Vláda SR schválila pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby možnosť získať stabilizačný príspevok vo výške 5 000 eur. 

Medzi 24 zdravotníckymi profesiami v nemocniciach či záchrankách, ktorým môže byť príspevok vyplatený, sú napríklad aj nutriční terapeuti, oční optici, dentálni hygienici či logopédi.

image

Vláda schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5 000 eur

Asociácia dopravnej zdravotnej služby tvrdí, že v zozname chýbajú vodiči sanitiek, ktorí riskujú zdravie v prvej línii a sú rovnako preťažení ako iní zdravotnícki pracovníci.  Podľa nej sa tak opakuje situácia spred roka, kedy rovnako vláda „zabudla“ na vodičov sanitiek pri schvaľovaní takzvanej covidovej odmeny. Tú, aj napriek viacerým verejným prísľubom ministerstva, vodiči sanitiek stále nedostali.

Kritika

„Vodiči dopravnej zdravotnej služby a záchrannej zdravotnej služby doteraz nedostali prisľúbený 350-eurový bonusový covidový príplatok. Ide pritom o skupinu menej príjmových zamestnancov v zdravotníctve. Všetky kompetentné štátne orgány ako ministerstvo zdravotníctva a financií nám prisľúbili, že sa vecou budú zaoberať. To, že vodičov pri výbere profesií pre stabilizačný príspevok opäť vynechali, považujeme za veľmi zlé a krátkozraké rozhodnutie,“ uviedol predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka.

image

Stabilizačný príspevok sa mení, zo sľubovanej sumy dostanú zdravotníci zatiaľ len polovicu

Asociácia vyzýva vládu a ministerstvo zdravotníctva, aby urýchlene pristúpila k úprave svojho rozhodnutia a vodičov dopravnej zdravotnej aj záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov stabilizačného príspevku zahrnula.

Dopravné aj záchranné zdravotné služby spolu evidujú približne 1200 vodičov, dopravná zdravotná služba mesačne prepraví v rámci Slovenska zhruba 150 000 pacientov.

Záchranári

Nesúhlas s nezaradením vodičov sanitiek medzi profesie s nárokom na stabilizačný príspevok vyjadrili aj vodiči ambulancií Záchrannej zdravotnej služby Bratislava.

„Vodiči, ktorí pracujú v posádkach Rýchlej lekárskej pomoci, sa zúčastňujú na poskytovaní zdravotnej starostlivosti, napríklad vykonávajú masáž srdca. Počas zvýšeného výskytu ochorení spôsobených COVID 19, pracovali za sťažených pracovných podmienok, od marca 2020 mali nárok z tohto dôvodu na rizikový príplatok, ktorí nedostávali, rovnako ako nedostali príplatok 350 eur a stabilizačný príplatok. Okrem vedenia vozidla s právom prednostnej jazdy za povinnosti nosenia osobných ochranných pomôcok, ktoré výrazne sťažovali vedenie motorového vozidla, pomáhajú s transportom pacienta a vodiči, ktorí sú súčasťou posádok s lekárom, asistujú aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, napríklad preväzy rán pacienta, pomáhajú s riešením agresívnych pacientov do príchodu polície,“ uviedla MUDr. Zuzana Pukancová, predsedníčka výboru Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe Bratislava.

Zdôraznila, že vodiči záchrannej zdravotnej služby nemôžu za nastavenie systému s cieľom ušetriť mzdové náklady, kde je ako vodič zamestnaný nezdravotnícky pracovník. „Takto nastavený systém nemôže byť dôvodom diskriminácie,“ dodala.

V Záchrannej zdravotnej službe Bratislava pracuje viac ako 200 vodičov. 

01 - Modified: 2022-12-14 16:53:32 - Feat.: 0 - Title: Stabilizačný príspevok sa mení, zo sľubovanej sumy dostanú zdravotníci zatiaľ len polovicu 02 - Modified: 2022-12-08 20:21:53 - Feat.: 0 - Title: Vedenie novej nemocnice Bory neuvažuje o náborových či stabilizačných príspevkoch 03 - Modified: 2022-12-06 17:16:57 - Feat.: 0 - Title: Stabilizačný príspevok sa netýka väčšiny poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Čo to znamená? 04 - Modified: 2022-12-05 14:47:03 - Feat.: 0 - Title: Komora sestier: Viaceré sestry stabilizačný príspevok nedostanú, hrozí ich odchod
01 - Modified: 2023-05-11 14:20:23 - Feat.: - Title: Kde ostane záchranka a ktoré lokality prídu o posádky? Záchranári ani pacienti stále nevideli novú mapu 02 - Modified: 2023-04-12 12:00:00 - Feat.: - Title: Slovenské a rakúske záchranky by mohli spolupracovať 03 - Modified: 2023-04-05 16:24:53 - Feat.: - Title: Prezidentka podpísala novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe 04 - Modified: 2023-03-24 08:09:48 - Feat.: - Title: Výrazné zmeny v pláne obnovy: Viac peňazí pre nemocnice, dotácie dostanú nielen všeobecné ambulancie 05 - Modified: 2023-03-22 20:09:35 - Feat.: - Title: Heger povedal jasne: Peniaze z plánu obnovy neboli určené len pre štátne nemocnice
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 01:57