TASR
StoryEditor

Chirurgický pavilón Ústrednej vojenskej nemocnice idú modernizovať za milióny eur

06.12.2022, 16:00
Autor:
TASRTASR

Celkové náklady očakávajú na úrovni približne 20 miliónov eur. Stavebné práce spustili v týchto dňoch.

Chirurgický pavilón Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku, ktorý vlani postihol požiar, zrekonštruujú a zmodernizujú.

Celkové náklady očakávajú na úrovni približne 20 miliónov eur. Stavebné práce spustili v týchto dňoch. Na tlačovej konferencii vo vojenskej nemocnici o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď s tým, že rekonštrukcia by mala trvať do konca roka 2023.

Ako zhodnotil minister, ide o jednu z najzásadnejších a najväčších rekonštrukcií vo vojenskej nemocnici za dlhé roky. Práce budú financovať z viacerých zdrojov.

"Z celkovej sumy 20 miliónov eur bude 17,6 milióna eur preplatených z eurofondov a 2,4 milióna uhradí ministerstvo obrany zo svojej kapitoly. Zásadnou čiastkou prispeli aj súkromné spoločnosti," skonštatoval.

Stavebné úpravy sa týkajú priestorov kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, tiež lôžkových oddelení na klinikách ortopédie a úrazovej chirurgie, chirurgie a neurochirurgie.

Čo najbližšie pacientom

Obnovovať budú aj zhorenú časť strechy a vybudujú ambulancie urgentného príjmu.

"To ale nie je jediná stavba, ktorá v súčasnosti prebieha vo vojenskej nemocnici. V horizonte niekoľkých mesiacov bude dokončená zásadná rekonštrukcia na infektológii a patológii," dodal Naď.

Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Robert Rusnák podotkol, že modernizácia a rekonštrukcia pavilónu je historickým momentom. Zdôraznil, že pre pacientov aj personál prinesie pozitívne momenty v nejednoduchej dobe.

Riaditeľ nemocnice podľa svojich slov verí, že sa do konca budúceho roka podarí dokončiť obnovu pavilónu a takisto aj ďalšie projekty, ktoré plánujú.

"Chceme, aby sa nemocnica postupne posúvala technicky dopredu a bola čo najbližšie pacientom," povedal.

Požiar v chirurgickom pavilóne Ústrednej vojenskej nemocnice vypukol 17. októbra minulého roka. Príčinou boli problematické elektrické rozvody.

Časť budovy, ktorú poškodil oheň, využívali ako ubytovacie kapacity a kancelárske priestory pre zdravotnícky personál. Centrálne operačné sály požiar nezasiahol.

01 - Modified: 2023-05-24 05:00:00 - Feat.: - Title: Východoslovenský onkologický ústav sa bude modernizovať 02 - Modified: 2023-02-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Na klinike hematológie a onkológie v Bratislave zmodernizujú oddelenie pre veľké deti 03 - Modified: 2023-01-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Najväčšia nemocnica chce eurofondy využiť na nové prístroje i modernizáciu priestorov 04 - Modified: 2022-09-24 05:00:00 - Feat.: - Title: Univerzitná nemocnica v Košiciach dosiahla významný úspech. V čom má prvenstvo? 05 - Modified: 2022-08-09 05:00:00 - Feat.: - Title: Národný ústav detských chorôb chce nový chirurgický pavilón, moderné budovy i vybavenie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 04:04