Marek Kmeť
StoryEditor

Lepší manažment pacienta môže skrátiť čas od diagnostiky k liečbe

27.11.2022, 09:00
Autor:
TASRTASR

Mnohí pacienti sú odmietnutí, pretože lekári už neprijímajú nových, mnohé nemocnice sú personálne poddimenzované a kapacitne preťažené, môžu tak rovnako odmietnuť plánovanú starostlivosť.

Zlepšením manažmentu a sprehľadnením cesty pacienta možno lepšie zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť v primeranom čase.

Poukázala na to prvá viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Elena Marušáková na aktuálnej celoslovenskej pacientskej konferencii v Bratislave. Podľa jej slov sa to týka diagnostiky aj liečby.

Pacienti majú právo na slobodný výber lekára. "Boli časy, keď pacient presne vedel, ku ktorému lekárovi, do ktorej nemocnice v rámci spádovej oblasti má ísť a aj sa tam dostal. Dnes dostanete výmenný lístok a hľadajte si lekára alebo nemocnicu, kde vás skôr vyšetria, zoperujú," priblížila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Pacienti sú odmietaní

Upozornila, že mnohí pacienti sú odmietnutí, pretože lekári už neprijímajú nových, mnohé nemocnice sú personálne poddimenzované a kapacitne preťažené, môžu tak rovnako odmietnuť plánovanú starostlivosť.

"V tom lepšom prípade dostanú pacienti aspoň termín, aj keď neraz o pol roka či rok, niektorí aj neskôr," doplnila.

Manažment a cesta pacienta musia mať svoje pravidlá, pružne regulované a efektívne dostupné mechanizmy, pripomína Marušáková.

"Je dôležité, aby sa v prvom rade riadne legislatívne ukotvili, až následne sa môžu aplikovať na jednotlivých úrovniach," vysvetlila.

Konferencia

Tým by sa podľa Asociácie na ochranu práv pacientov podarilo jasne definovať liečebný proces, kompetencie a najmä cestovnú mapu pacienta, z ktorej by bolo zrejmé, za akých podmienok a v ktorom zdravotníckom zariadení bude pacient liečený.

Cieľom aktuálneho šiesteho ročníka dvojdňovej pacientskej konferencie, ktorá sa začala v piatok, je nájsť prienik v očakávaniach, problémoch a riešeniach manažmentu a cesty pacienta na všetkých úrovniach v systéme.

Konferencia sa koná pod záštitou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a pod odbornou záštitou rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Petra Šimka.

01 - Modified: 2023-06-01 14:08:43 - Feat.: - Title: Na výmenu bedrového kĺbu sa čaká 13 mesiacov, na operáciu žlčníka až dva roky. Operácie sa ani rok po pandémii nepodarilo dohnať 02 - Modified: 2023-05-15 07:00:00 - Feat.: - Title: Komentár: Ako vyzerá informovaný súhlas v slovenskom a ako v rakúskom štandarde 03 - Modified: 2023-05-12 06:00:00 - Feat.: - Title: Tak to vyzerá, že štát si viac cení kilometer diaľnice ako jeden rok ľudského života 04 - Modified: 2023-05-04 08:57:48 - Feat.: - Title: Tu mi ešte podpíšte tento informovaný súhlas. Poznáte túto vetu? 05 - Modified: 2023-05-02 07:04:48 - Feat.: - Title: Očkovanie v lekárňach je na poslancoch. Odborníci na návrhu pracovali roky
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 16:14