StoryEditor

Nemocnice už rušia od decembra plánované operácie

25.11.2022, 16:25
Autor:
TASRTASR

Aj Detská nemocnica v Banskej Bystrici je vzhľadom na počet výpovedí lekárov nútená zrušiť plánované hospitalizácie.

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá je najväčšou na Slovensku, už neobjednáva pacientov na plánované operácie od 1. decembra.

Pacientov začala informovať o obmedzení príjmov na plánované hospitalizácie. Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

„Včera v poobedňajších hodinách sme obdržali z ministerstva zdravotníctva list, ako ďalej postupovať. Pripravili sme pokyn riaditeľa na prípravu prechodu nemocnice na krízový režim od 1. decembra. Nemocnica začala pacientov informovať v prípade, že nedôjde k dohode medzi vládou a Lekárskym odborovým združením a lekári nestiahnu výpovede," uviedla pre TASR Kliská.

Odložia viac ako 600 operácií

V súčasnosti nemocnica ešte poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, pacientov však už na plánované operácie od 1. decembra neobjednáva.

„Denne (pracovné dni) operujeme približne 160 pacientov, z toho približne 130 sú plánované výkony. To znamená, že za päť dní by takto bolo odložených približne 650 plánovaných operácií," ozrejmila hovorkyňa.

K dnešnému dnu UNB eviduje 477 výpovedí. „Čo je o 31 menej v porovnaní s poddanými hromadnými výpoveďami. 31 lekárov teda výpoveď už stiahlo," priblížila Kliská.

Univerzitná nemocnica Bratislava pripravila niekoľko alternatív krízového fungovania nemocníc, upozorňuje však, že pri odchode viac ako 470 lekárov bude ťažké zostaviť služby.

„V takomto prípade by napríklad operatíva bežala iba na akútne stavy," vysvetlila hovorkyňa.

Nemocnica verí, že k dohode medzi vládou a lekármi dôjde. "V opačnom prípade počkáme na rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o pozastavení plánovaných výkonov, následne pristúpime k informovaniu pacientov, ktorí majú naplánovanú operáciu po 1. decembri, o odklade ich výkonu," doplnila Kliská. 

Trnava

Fakultná nemocnica Trnava obmedzuje plánované operácie pacientov, u ktorých je predpoklad, že by zostali hospitalizovaní aj po 1. decembri. Pre TASR to potvrdil hovorca nemocnice Matej Martovič.

„Plánované operácie manažujú jednotliví primári oddelení. Postupujeme tak, aby k 1. decembru neboli hospitalizovaní žiadni pacienti, ktorí majú plánovanú operáciu," doplnil Martovič.

Lekári podľa hovorcu výpovede nesťahujú, naopak pribudli ďalšie štyri. Celovo podalo výpoveď 104 z 310 lekárov.

Prešov

Na plánované operácie od 1. decembra neobjednáva pacientov ani Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana. Pre TASR to potvrdil riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

„V súčasnosti ešte poskytujeme zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu, ale na operácie po 1. decembri už pacientov neobjednávame," uviedol Šarník.

Z celkového počtu 472 lekárov je vo výpovednej lehote 144. „Okrem toho niektorí lekári postupne vypovedávajú službu v ústavnej pohotovostnej službe na december, k dnešnému dňu ich je 59,“ ozrejmil riaditeľ.

Nemocnica má podľa jeho slov spracovaný krízový plán v prípade, že by nedošlo k dohode medzi vládou a Lekárskym odborovým združením. „O podrobnostiach plánu budeme informovať v priebehu budúceho týždňa,“ dodal Šarník.

Nové Zámky

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky odkladá od začiatku decembra plánované operácie.

Zabezpečovať bude len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nariadil riaditeľ nemocnice Karol Hajnovič. Nemocnica bude pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti súvisiacej s liečbou onkologického ochorenia a v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pacientom, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba.

Nariadenie riaditeľa v súčinnosti s listom ministra zdravotníctva z 24. novembra súvisí so závažnou situáciou v zdravotníctve spôsobenou výpoveďami lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach s termínom ukončenia pracovných pomerov k 30. novembru 2022.

Opatrenia zahŕňajú preplánovanie pacientov objednaných na plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorú je možné odložiť bez vážneho ohrozenia života a zdravia pacientov.

Elektívne hospitalizácie mimo operačných odborov, ktoré nespadajú do kategórie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, sú do odvolania pozastavené.

Novozámocká nemocnica aktuálne eviduje 48 výpovedí z celkového počtu 235 lekárov.

„Všetky oddelenia urobili služby tak, aby sme v nemocnici zabezpečili zdravotnú starostlivosť na zatiaľ prvé štyri decembrové dni. Prípadné presuny pacientov budeme riešiť akútne podľa situácie, ak vzniknú,“ informoval hovorca nemocnice Ján Baček.

Akútnu zdravotnú starostlivosť bude podľa jeho slov nemocnica poskytovať v tom prípade, že sa situácia s výpoveďami nezmení, spresnil. 

Poprad

Na plánované operácie od 1. decembra už pacientov neobjednáva ani Nemocnica Poprad. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

„Vzhľadom na očakávanú zmenu v personálnej situácii na pozícii lekár sa pripravujeme na možnosť, že plánované operačné výkony nebudeme schopní od 1. decembra realizovať," doplnila hovorkyňa. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

Traja lekári podľa hovorkyne svoje výpovede stiahli. "Aktuálne je 82 podaných výpovedí, počet lekárov je 248," ozrejmila.

Banská Bystrica

Detská nemocnica v Banskej Bystrici je vzhľadom na počet výpovedí lekárov nútená zrušiť plánované hospitalizácie, respektíve operačné výkony, ktorých dĺžka by presiahla 30. november. Informovala hovorkyňa Jana Petríková.

Rooseveltova nemocnica začala v piatok informovať pacientov o možnom preložení ich zákrokov, ktoré mali naplánované na prvých päť decembrových dní. Potvrdila hovorkyňa Ružena Maťašeje.

 

01 - Modified: 2023-05-31 14:06:04 - Feat.: - Title: Na bratislavských Kramároch otvorili gastroenterologické centrum 02 - Modified: 2023-05-21 17:02:13 - Feat.: - Title: V Rooseveltovej nemocnici trénovali operácie zlomenín tvárového skeletu 03 - Modified: 2023-05-11 14:19:28 - Feat.: - Title: Podpísali zmluvu na projekt novej Fakultnej nemocnice Trnava 04 - Modified: 2023-04-29 12:07:01 - Feat.: - Title: Cesta do hlbín mozgu. Aj takto možno nazvať novinku brnianskych vedcov 05 - Modified: 2023-04-13 16:38:26 - Feat.: - Title: Komentár: Som zástancom prijímania zákonných zástupcov ako sprievodcov detí, ale...
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 03:33