TASR
StoryEditor

Na ministerstve zdravotníctva pokračujú rokovania s lekárskymi odborármi

22.11.2022, 13:00
Autor:
TASRTASR

Na rokovania s Lekárskym odborovým združením už prišli aj premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič.

Na Ministerstve zdravotníctva SR pokračujú v utorok rokovania s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Rieši sa avizovaná téma reformy vzdelávania lekárov.

Šéf odborárov Peter Visolajský pred rokovaním potvrdil, že prišli s vlastným návrhom.

"Na reformu vzdelávania lekárov sme nachystali už znenie zákonných úprav. Ministerstvo to nespravilo, spravili sme to my," uviedol Visolajský s tým, že ich stačí schváliť v parlamente.  

Nerozumie ultimátu zo strany vlády k otázke platov. "Nerozumiem, v čom je ultimátum, keď dnes ideme riešiť otázky vzdelávania," skonštatoval Visolajský.

Tvrdí tiež, že takéto kroky situácii neprospievajú a "rozbíjajú" snahu o konštruktívny dialóg.

Na rokovania s Lekárskym odborovým združením (LOZ) už prišli aj premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič, prítomný je i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Rokujú o obsahu memoranda.

V rokovaniach na Ministerstve zdravotníctva SR pokračujú po tom, ako pondelkových (21. 11.) desať hodín diskusie neprinieslo dohodu.

Premiér verí, že majú spoločný cieľ

"Výsledkom takýchto útokov je nárast napätia medzi lekármi a návrhy ďalších výpovedí. Ako príklad môžeme uviesť nových 32 výpovedí lekárov v Prešove," priblížil.

Lekárske odborové združenie podľa neho trvá na ústupkoch v otázke platov, ktoré predstavilo cez víkend.

"Včera sme dostali ústny prísľub, že sumou približne 300 miliónov eur oddlžia štátne nemocnice. Keď sa na to dali zrazu nájsť peniaze, nerozumieme, prečo je problém nájsť 40 miliónov eur na personálnu stabilizáciu nemocníc," poznamenal šéf odborárov. Neodpovedal, či sú ochotní ustúpiť ešte viac a prijať finálnu ponuku vlády.

Premiér Eduard Heger verí, že s odborármi majú spoločný cieľ, aby si slovenské zdravotníctvo plnilo svoju funkciu. Teda aby liečilo, zachraňovalo zdravie i životy ľudí a aby sa vytvárali dobré a spravodlivé podmienky pre zdravotníkov.

"My vás nielen počúvame, ale snažíme sa aj pomôcť. Mnohé zmeny sme naštartovali, presadili, iné si však vyžadujú čas," vyhlásil na sociálnej sieti s tým, že rozumie frustrácii a vyčerpanosti lekárov po pandémii a rokoch neriešenia problémov zdravotníctva.

Minister financií Igor Matovič po pondelkovom (21. 11.) rokovaní s LOZ informoval, že v otázke platov stále nie je dohoda a lekárski odborári majú do utorka do 12.00 h povedať, či ustúpia v platových požiadavkách.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. október 2023 16:34