Pavol Funtál
StoryEditor

V lekárňach stále chýba viacero liekov, väčšina má mať alternatívu

22.11.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Kľúčovým problémom pri výpadku liekov v lekárňach je celosvetová situácia v logistických zásobovacích reťazcoch.

V lekárňach stále chýba viacero liekov. Ide napríklad o niektoré lieky na kardiovaskulárny systém, tráviaci trakt a metabolizmus, centrálnu nervovú sústavu či respiračný systém.

Z voľnopredajných liekov lekárnici evidujú nedostatok napríklad pri pastilkách na hrdlo či detských ibuprofénových sirupov.

Uviedol hovorca Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku Peter Sedláček.

"Je však dôležité uviesť, že hoci vidíme problémy s dostupnosťou produktov od niektorého výrobcu, existuje väčšinou adekvátna alternatíva s rovnakými alebo podobnými účinkami v rámci voľnopredajného sortimentu," ubezpečil Sedláček.

Kde je problém

Kľúčovým problémom pri výpadku liekov v lekárňach je podľa asociácie celosvetová situácia v logistických zásobovacích reťazcoch, ktorá neobchádza ani farmaceutický priemysel.

"Výpadky v dodávkach, od surovín až po obalový materiál, sa negatívne podpisujú aj na plynulosť dodávok liekov na trh," ozrejmil Sedláček.

Lekárnici ubezpečujú, že síce sú vyššie uvedené skutočnosti mimo ich vplyvu, na situáciu nerezignujú.

"Snažíme sa monitorovaním výpadkov a internými opatreniami znižovať dosah na pacientov. Jednou z ciest je aj aktívne využívanie generickej substitúcie, užšia komunikácia s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pokiaľ máme informáciu od dodávateľa včas, aj zvýšením zásoby konkrétneho lieku," vysvetlila asociácia.

Situácia s dostupnosťou je podľa nej veľmi turbulentná a neustále sa vyvíja. "V realite to znamená, že ak dnes chýba nejaký konkrétny liek a jeho nedostatok sa medzičasom zastabilizuje, nasledujúci mesiac to môže byť zase iný," doplnil Sedláček.

01 - Modified: 2023-02-13 17:11:31 - Feat.: - Title: Chýba veľa dermálnych polotuhých liekov. Lekárnici chceli vyrobiť aj antibiotiká, ale nemôžu zohnať surovinu 02 - Modified: 2023-02-09 16:45:02 - Feat.: - Title: Výpadky liekov: Pomôcť by mohla individuálna príprava liekov. Tá je však na okraji záujmu 03 - Modified: 2023-01-26 17:28:09 - Feat.: - Title: Lekári vyzývajú Úniu, aby urýchlene riešila nedostatok liekov. Čo plánuje rezort zdravotníctva? 04 - Modified: 2022-12-23 13:10:16 - Feat.: - Title: V lekárňach chýbajú najmä lieky proti bolesti a horúčke pre deti 05 - Modified: 2022-12-21 06:00:00 - Feat.: - Title: Nemocniční farmaceuti v Komárne individuálne pripravujú nedostatkové lieky
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 09:13