predčasne narodené deti
StoryEditor

Počet predčasne narodených detí klesá. Šancu majú aj novorodenci s pôrodnou váhou pod kilogram

20.11.2022, 16:00
Autor:
redred

Je to vďaka dôslednému sledovaniu gravidity u žien, prevencii a tiež lepšej liečbe pri zistení akýchkoľvek komplikácií.

Kým v minulosti mali takmer nulovú šancu prežiť, dnešná medicína im dokáže zabezpečiť kvalitný život. Dnes už nie sú výnimkou ani zachránené deti s plnohodnotným životom, ktorých pôrodná váha bola pod jeden kilogram. Reč je o predčasne narodených deťoch. Dobrou správou je, že ich počet klesá.

,,Áno, môžem potvrdiť tento trend. Aj v našej nemocnici evidujeme menší počet predčasne narodených detí,“ potvrdil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Gabriel Mančík, MBA.

Ako dodal, je to vďaka dôslednému sledovaniu gravidity u žien, prevencii a tiež lepšej liečbe pri zistení akýchkoľvek komplikácií. „Najdôležitejšie však je, že sa zaviedla centralizovaná starostlivosť o predčasne narodené deti“, dodal.

Znamená to, že mamičky, u ktorých je predpoklad predčasného pôrodu, alebo už prichádzajú do nemocnice na pôrod pred termínom, sú odosielané na vyššie špecializované pracoviská.,,Tam im je poskytnutá komplexná starostlivosť na úrovni koncovej nemocnice. Samozrejme, ak to rodička nestihne, pôrod sa zrealizuje u nás a následne je bábätko preložené do neonatologického centra,“ dodal primár Mančík. Práve to je dôvod, prečo sa v liečbe predčasne narodených detí dosahujú skvelé výsledky. V levickej nemocnici bolo minulý rok z 1 162 pôrodov predčasne narodených 56 detí. Z nich bolo do neonatologického centra preložených 27 novorodencov. Príčiny predčasného pôrodu sú rôzne, väčšinou sa samotné bábätko vypýta na svet skôr, dôvody bývajú aj zdravotné na strane mamičky.

Pre každú tehotnú ženu by mala byť absolútna samozrejmosť pravidelne navštevovať gynekológa, aby sa včas zistili akékoľvek komplikácie.,,Vďaka veľmi dobrej osvete a aj uvedomeniu si samotných žien dnes už máme minimum mamičiek, ktoré by kontroly počas tehotenstva ignorovali,“ hovorí skúsený odborník.

01 - Modified: 2023-06-18 05:00:00 - Feat.: - Title: Odber pupočníkovej krvi je bezpečný i u predčasne narodených novorodencov 02 - Modified: 2023-06-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Predčasne narodeným bábätkám pomáha dýchať najšetrnejšia technológia 03 - Modified: 2023-05-28 08:53:16 - Feat.: - Title: Pri starostlivosti o extrémne nezrelých novorodencov narodených na hranici životaschopnosti sú najpodstatnejšie skúsenosti 04 - Modified: 2022-11-17 13:20:47 - Feat.: - Title: Až 60 percent rodičov predčasne narodených detí trápi bezmocnosť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 07:23