Shutterstock
StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva schválilo nové lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení

16.11.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Okrem toho rezort zrušil indikačné obmedzenia na predpis liekov určených na hypolipidemickú liečbu.

Ministerstvo zdravotníctva SR zaradilo do kategorizačného zoznamu štyri nové lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.

Zrušilo tiež obmedzenia na predpis hypolipidemickej liečby. Chce tak pomôcť so znižovaním úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia. Rezort o tom informoval v stredu na tlačovej konferencii.

"Do kategorizačného zoznamu sa na zasadnutí komisie zaradili ďalšie štyri lieky s účinnými látkami neratinib, gilteritinib, daratumumab a kombinácia venetoklax a obinutuzumab. Tieto lieky, ako aj ďalšie liečivá zaradené do kategorizačného zoznamu od účinnosti veľkej liekovej novely sú určené prevažne onkologickým a hematoonkologickým pacientom," uviedol rezort.

Zrušenie indikačných obmedzení

Okrem toho rezort zrušil indikačné obmedzenia na predpis liekov určených na hypolipidemickú liečbu.

"Na tento druh liečby mali doteraz lekári možnosť predpisovať statíny, ezetimib a ich fixné kombinácie, avšak plné využitie potenciálu týchto liekov na Slovensku limitovali ich indikačné obmedzenia v zozname kategorizovaných liekov. Na poslednom zasadnutí kategorizačnej komisie sa prijalo rozhodnutie, že sa tieto obmedzenia zrušia," informovalo ministerstvo.

Po tomto rozhodnutí bude môcť všeobecný lekár v týchto prípadoch predpísať liečbu začatú v nemocnici bezodkladne.

Podotklo, že Slovensko patrí v rámci krajín Európskej únie medzi tie štáty, kde úmrtia z kardiovaskulárnych príčin predstavujú jednu z hlavných príčin mortality.

"Práve nedostatky v sekundárnej aj primárnej prevencii považujeme za jednu z príčin vysokej miery odvrátiteľných úmrtí u nás," skonštatovala prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) Eva Goncalvesová.

Hypolipidemická liečba je podľa nej u pacientov potrebná čo najrýchlejšie, pretože je potrebné maximalizovať snahy o cieľové hladiny cholesterolu.

Podnet

"Riziko recidívy je najväčšie v prvých troch mesiacoch po príhode a práve počas nich je potrebné maximalizovať snahu o dosiahnutie cieľových hladín cholesterolu, to znamená intenzifikovať čo najrýchlejšie hypolipidemickú liečbu," doplnila docentka Goncalvesová.

Podnet na úpravu indikačných a preskripčných obmedzení iniciovala Slovenská kardiologická spoločnosť. Pripravila žiadosť o zmenu indikačných obmedzení s limitáciou na pacientov po prekonaní akútneho koronárneho syndrómu.

Ministerstvo žiadosť podporilo a zároveň v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou navrhlo aj ďalšie zmeny.

"V súlade so súčasnými odbornými názormi sme pristúpili k zrušeniu indikačných a preskripčných obmedzení s cieľom dosiahnuť, aby sa táto liečba stala široko dostupnou predovšetkým pre pacientov s vysokým a najvyšším rizikom mortality na kardiovaskulárne ochorenia," priblížil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.

Súčasne bolo rozšírené preskripčné obmedzenie na všetky typy statínov, ezetimibu a ich kombinácií na všeobecných lekárov pre dospelých.

"Tí v súčasnosti vzhľadom na široko uplatňované preventívne prehliadky začínajú zohrávať principiálnu úlohu pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení," vysvetlilo ministerstvo.

01 - Modified: 2023-05-08 12:37:21 - Feat.: - Title: Srdcové zlyhávanie sa môže vyskytnúť u jedného z desiatich ľudí. Pacient o ňom nemusí vedieť 02 - Modified: 2022-10-27 16:30:26 - Feat.: - Title: Pacienti po infarkte dostanú intenzívnu ambulantnú starostlivosť 03 - Modified: 2022-10-07 05:00:00 - Feat.: - Title: Nový projekt má zlepšiť pohospitalizačnú starostlivosť o ľudí po infarkte 04 - Modified: 2022-04-19 18:20:01 - Feat.: - Title: Americkí kardiológovia zisťovali vzťah medzi avokádom a chorobami srdca. Výsledky prekvapili 05 - Modified: 2022-01-20 16:32:33 - Feat.: - Title: Prijatá legislatíva prináša zbytočný konflikt pre všetkých, hlavne pre pacientov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 09:03