Cena za vedu a techniku 2022 - ocenení
StoryEditor

Na záver Týždňa vedy a techniky ocenili vedcov a výskumníkov

12.11.2022, 17:00
Autor:
TASRTASRredred

Ocenenie získali taktiež tri tímy, ktoré systematicky dokazujú, že spoločným úsilím je možné dosiahnuť významné výsledky presahujúce hranice našej krajiny.

Na záver Týždňa vedy a techniky boli slávnostne ocenení za dosiahnuté výsledky vo vede a výskume pätnásti vedci a tri vedecko-výskumné tímy, ktoré pôsobia v rôznych oblastiach vedy a techniky. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

"Sú medzi nimi ľudia, ktorí sa svojou oddanou prácou zaslúžili o významný pokrok a blaho spoločnosti či mladé talenty preukazujúce na poli vedy a techniky obrovský potenciál," priblížil generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič.

Ocenenie získali taktiež tri tímy, ktoré podľa neho systematicky dokazujú, že spoločným úsilím je možné dosiahnuť významné výsledky presahujúce hranice našej krajiny. "Ich práca je dôležitá, má obrovský dosah a silu meniť svet k lepšiemu, a našou úlohou je zviditeľniť ju," poukázal Kyselovič.

Cena za vedu a techniku sa odovzdávala v piatich kategóriách, a to Osobnosť vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka.

 

Ocenenia v jednotlivých kategóriách získali tieto osobnosti

Kategória – Osobnosť vedy a techniky

Doc. MVDr. Dagmar Mudroňová, PhD., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, za prínos v oblasti výskumu a vývoja probiotík a látok naturálneho pôvodu a štúdium ich vplyvu na imunitu zvierat.

Prof. Ing. Tomáš Brestovič, PhD., Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach, za výskum, vývoj a implementáciu unikátnych vodíkových technológií v automobilovom priemysle a energetike.

Ing. Ján Tkáč, DrSc., Chemický ústav SAV v Bratislave, za využitie nanotechnológií vo viacerých aplikáciách vrátane biomedicíny.

 

Kategória – Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov

Ing. Zuzana Pakanová, PhD., Chemický ústav SAV v Bratislave, za vedecko-výskumnú činnosť v oblasti štruktúrnej analýzy glykobiomarkerov s priamou aplikáciou do medicínskej a diagnostickej praxe.

Ing. Jakub Kraľovanec, PhD., Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, za vynikajúce výsledky počas doktorandského štúdia, nadpriemerné publikačné aktivity a vedecký prínos vo výskume inžinierskych konštrukcií a mostov.

Doc. Ing. Jozef Švajlenka, PhD., MBA, Ing. Paed. IGIP, Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, za výskumné a inovačné aktivity zamerané na experimentálny vývoj nových materiálových riešení pre energeticky efektívne a udržateľné drevostavby.

 

Kategória – Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky

Ing. Božena Tušová, Slovenská spoločnosť pre technickú normalizáciu v Bratislave, za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky.   

Prof. Ing. Roman Boča, DrSc., Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, za celoživotný prínos do poznania a vzdelania, publikačnú činnosť svetového významu a jej medzinárodnú odozvu, ako aj vedeckú výchovu.

RNDr. Jaroslav Lexa, CSc., Ústav vied o Zemi SAV v Bratislave, za celoživotné zásluhy v geologickom štúdiu vulkanických terénov, vulkanológii a paleovulkanickej rekonštrukcii, geotektonike, ložiskovej geológii a genéze vulkanogénnych ložísk nerastných surovín.

 

Kategória – Popularizátor vedy

Doc. PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD., Fakulta prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy a neformálneho prírodovedného vzdelávania prostredníctvom rôznych popularizačných aktivít.

Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH, Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach, za prepájanie technického vzdelávania a popularizácie vedy, návrh a realizáciu inovatívnych formátov popularizačných podujatí, tvorbu koncepcie a návrh exponátov pre svetovú výstavu EXPO 2020 v Dubaji.

Mgr. Jozef Pecho, Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave, za popularizáciu vedy a osvetové aktivity v oblasti zmeny klímy a jej dopadov.

 

Kategória – Vedecko-technický tím roka

Tím pod vedením Ing. Andreja Kuncu, PhD., Národné lesnícke centrum vo Zvolene, za výskum a vývoj ekologicky akceptovateľnej metódy ochrany rastlín pred škodlivými druhmi hmyzu a ich patentovaný objav – Nosič biologicky aktívneho organizmu.

Tím pod vedením prof. MVDr. Daše Čížkovej, DrSc., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, za riešenie projektov zameraných na objasnenie neuroprotektívnych a neuroregeneratívnych účinkov aplikovaním celulárnej, ako aj acelulárnej terapie.

Tím pod vedením Ing. Aleny Kozákovej, VUKI a.s. v Bratislave, za výskum a vývoj elektroizolačných živíc a polyuretánových zalievacích hmôt pre elektrotechnický priemysel.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 07:17