Nemocnica AGEL Komárno
StoryEditor

Na neonatológii pribudli nové monitory dychu pre novorodencov

12.11.2022, 11:00
Autor:
TASRTASRredred

Monitory slúžia na rozpoznanie porúch dýchania. Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo ak sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za minútu, spustí sa zvuková aj svetelná signalizácia.

Na oddelení neonatológie v Nemocnici Agel Komárno pribudli nové monitory dychu pre novorodencov. Nemocnica ich dostala od Nadácie Križovatka. Monitory pomôžu zachraňovať životy bábätiek proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, informovala vedúca lekárka oddelenia neonatológie MUDr. Ingrid Moravcová.  

V komárňanskej nemocnici má už každý novorodenec k dispozícii monitor dychu Baby Sense II. Monitory slúžia na rozpoznanie porúch dýchania. Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo ak sa frekvencia dychu zníži pod hranicu 10 dychov za minútu, spustí sa zvuková aj svetelná signalizácia. „Monitor dychu teda nezabráni vzniku respiračných problémov, upozorní však na ich výskyt a dá tak deťom šancu na život,“ povedala Moravcová.

Keďže niektoré mamičky, odchádzajúce z pôrodnice, majú záujem o monitor dychu, môžu si ho zapožičať na domáce používanie od Nadácie Križovatka.

„Veľmi si ceníme dlhoročnú spoluprácu s touto nadáciou, vďaka ktorej môžeme poskytnúť našim najmenším deťom narodeným v komárňanskej pôrodnici spokojný spánok. Kvalitná starostlivosť na novorodeneckom oddelení je prvoradá naša úloha,“ uviedol Mgr. Miroslav Jaška, MPH riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 16:36